Romanlardan Toroğlu için suç duyurusu: Irkçı söylem cezasız kalmasın

Ankara Çağdaş Romanlar Derneği ve Roman Hakları Derneği Erman Toroğlu hakkında bugün bir basın açıklamasının ardından suç duyurusunda bulundu.

Ankaralı Romanlar adına Erman Toroğlu’nun ırkçı ve ayrımcı sözleri için suç duyurusunda bulunuldu.

Ankara Çağdaş Romanlar Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği ve Roman Hakları Derneği, eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu’nun katıldığı bir programda Romanlar hakkında kullandığı ırkçı ve ayrımcı sözler nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Bugün saat 11.00’de Sıhhiye’de Ankara Adliyesinin önünde Çağdaş Romanlar Derneği adına yapılan basın açıklamasında Erman Toroğlu’nun “Çingene” sözünü hakaret ve aşağılama amacıyla kullandığı belirtilerek “Her ne kadar spiker tarafından uyarılsa da bu uyarıları göz önüne almaksızın ‘dilenci mi diyeyim’ şeklinde yorumda bulunarak ırkçı ve nefret içeren söylemlerine devam etmiştir” dendi.

‘Irkçı söylemlere ve nefret söylemlerine tolerans gösterilmemeli’

Tuğçe Tutal’ın okuduğu açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Roman yurttaşları aşağılayan, ırkçı ve nefret içeren söylemlerde bulunan Erman Toroğlu’nun cezalandırılması ilgili yargı organlarının gerekeni yapmasını talep ediyoruz. Irkçı söylemlerin cezasızlık ile sonuçlanmaması istiyoruz. Yaşanan durum münferit bir olay olarak görülmemesi gerekmektedir. Ne yazık ki çeşitli televizyon programlarında, istihdam alanlarında, eğitime erişim süreçlerinde ve başka kurumlarda Roman yurttaşlar nefret söylemlerinin ve ırkçı söylemlerin hedefi olmaktadır.  Yaşamın her alanında ırkçı söylemlere ve nefret söylemlerine karşı tolerans gösterilmemelidir.”

Basın açıklamasının ardından  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Yeni1Mecra

Ankaralı Romanlar adına açıklamayı Tuğçe Tutal yaptı. (Fotoğraf: Pirha)