Romanların direnişi sonuç verdi: Elektrik sayaçları geri takıldı

Birikmiş borçları nedeniyle sayaçları sökülen Tepecik Mahallesi’nde yaşayan Romanların mücadelesi sonucu elektrik sayaçları yeniden takılmaya başlandı.

Üç gündür uygulamayı protesto eden mahalle sakinlerinin verdiği mücadele sonucu sayaçlar yeniden takılmaya başlandı. 

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Tepecik Mahallesi’nde yaşayan Romanların elektrik sayaçları, birikmiş borçları nedeniyle polis eşliğinde mahalleye gelen firma görevlileri tarafından söküldü. Üç gündür uygulamayı protesto eden mahalle sakinlerinin verdiği mücadele sonucu sayaçlar yeniden takılmaya başlandı. 

‘Bütüncül bir strateji gerekiyor’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Tepecik’teki Romanların elektriğinin açılmasının kısa vadeli bir kazanım olduğunu ve kalıcı bir çözümün geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları ifade etti:

“Üç gündür Tepecik özelinde takip ettiğimiz olaylar, Türkiye genelinde yaşayan Romanların maruz kaldığı sorunlardan sadece birine örnek. Bunun gibi birçok mağduriyet var. Bu mağduriyetlerin çözümü için bütüncül bir strateji gerekiyor. Romanların veya yoksullukla mücadele eden grupların sadece sosyal desteklerle değil, kendi ekonomisini oluşturup üretime ve istihdama katılacakları politikalarla yol almamız gerekiyor.”

MA