Rosa Kadın Derneği Başkanı Kaya’nın duruşması ‘resen’ görüldü

Tutuklu yargılanan Rosa Kadın Derneği Başkanı Kaya ve dernek üyesi Sızıcı’nın 9 Temmuz’da görülmesi beklenen duruşması, avukatlarına da haber verilmeden “resen” görüldü.

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, “Avukatlardan ve kamuoyundan davayı kaçırma skandalını kabul etmiyoruz. Şimdiden adil yargılanma hakları ihlal edildi.” dedi.

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya ve dernek üyesi Remziye Sızıcı’nın 9 Temmuz günü görülmesi beklenen ilk duruşması, Kaya ve Sızıcı ile avukatları katılmadan duruşma tarihinden önce yapıldı. Görülen duruşmada Kaya ve Sızıcı’nın “tutukluluk hallerinin devamına” karar verilerek, duruşma Eylül ayına ertelendi.

‘Şimdiden adil yargılanma hakları ihlal edildi’

Rosa Kadın Derneği ve Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, Kaya ve Sızıcı’nın adil yargılanma haklarının ihlal edildiğini belirterek tepki gösterdi. Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, twitter hesabından Kaya ve Sızıcı’nın davasının duruşma gününden önce avukatlara haber verilmeden kağıt üzerinde ertelendiğini belirtti.

Kadın Hakları Merkezi, “Avukatlardan ve kamuoyundan davayı kaçırma skandalını kabul etmiyoruz. Şimdiden adil yargılanma hakları ihlal edildi.” ifadelerini kullandı.

‘Kadınları cezaevinde daha fazla tutmak için kılıf’

Rosa Kadın Derneği de twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı: “9 Temmuz Perşembe günü duruşması görülecek olan dernek başkanımız Adalet Kaya ve üyemiz Remziye Sızıcı için mahkeme resen duruşma açmış ve sanıksız-müdafiisiz bir şekilde yapılan duruşma Eylül ayına ertelenmiştir, aynı zamanda tutukluluk hallerinin de devamına karar verilmiştir. Bizler tüm uğraşların hukuk ve adalet kılıfıyla kadınları cezaevinde daha fazla tutmak için uydurulduğunu biliyoruz.”

Ne olmuştu?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Rosa Kadın Derneğine yöelik yürütülen soruşturma kapsamında 22 Mayıs’ta eş zamanlı yapılan ev baskınlarında Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya ve dernek üyesi Remziye Sızıcı’nın da aralarında bulunduğu 18 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlardan Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Zelal Bilgin, Rosa Kadın Derneği kurucu üyesi Ayla Akat Ata, Yenişehir Belediyesi Meclis üyeleri Nevriye Çur ve Nazire Tursun, Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Hüseyin Harman adli kontrol şartıyla, Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi üyesi Havva Kıran ise “ev hapsi” şartıyla serbest bırakılmıştı. 

Kaya ve Sızıcı ile birlikte aralarında kadın aktivist ve siyasetçilerin bulunduğu 12 kişi tutuklanmıştı.