Rosa Kadın Derneği: Operasyon kadın dayanışmasını zayıflatmaya dönük

Rosa Kadın Derneği Başkanı Kaya, derneklerine yönelik operasyonun Türkiye’deki diğer kadın örgütleriyle geliştirdikleri dayanışmayı zayıflatmaya dönük olduğunu belirtti.

Kaya, “Biz kadınlar öldürülmesin, kadınlar tecavüze uğramasın diye yürüttüğümüz mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Rosa Kadın Derneği, polis baskınına ilişkin derneğin bahçesinde açıklama yaptı. Fotoğraf: MA

Rosa Kadın Derneği, derneklerine yönelik gerçekleşen baskın ve yaşanan gözaltılara ilişkin derneğin bahçesinde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Rosa Kadın Derneği yönetici ve üyeleri ile kadın örgütleri temsilcileri katıldı. 

Açıklamada konuşan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, derneklerine ve birçok kadının evlerine baskın yapıldığını belirterek, “Geçen sene 22 Mayıs’tan bu yana hem derneğimize hem Diyarbakır’da yürütülen kadın mücadelesine dönük yargı tacizine varan saldırılar var. 22 Mayıs’tan bu yana gerçekleşen operasyonlar ve saldırılar sonucunda, neredeyse Diyarbakır’da kadın özgürlük mücadelesinde yer alan her kadının bir soruşturma dosyası oluşturuldu.” dedi.

‘Eylem ve etkinliklerimiz yargılandığımız dosyaların içerisinde’

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya Fotoğraf: MA

Rosa Kadın Derneği olarak taciz, tecavüz, erken yaşta zorla evlendirmelere karşı, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmeye karşı, nafaka hakkının gasp edilmesine karşı, TCK 103’ün infaz düzenlemesi içerisinde geçirilmesine karşı bir takım eylem ve etkinlikler yaptıklarını anlatan Kaya, “Bunların hepsi şu anda yargılandığımız dosyaların içerisinde var.” dedi.

Bugün yapılan operasyonda kadınlar arkadaşlarının birçoğunun da bu tür eylem ve etkinliklerden dolayı gözaltına alındığına işaret eden Kaya, “Derneğimiz bu saldırılarla illegalize edilmeye çalışılıyor. Toplumun içerisindeki kadının sistematik bir şekilde şiddete maruz kalması nasıl bir devlet politikası ise bugün de kadın mücadelesine karşı yürütülen tüm bu saldırılarda sistematik bir devlet şiddetidir.” ifadelerini kullandı.

‘Operasyon dayanışmayı zayıflatmaya dönük’

Operasyonun Türkiye’deki diğer kadın örgütleriyle geliştirdikleri dayanışmayı zayıflatmaya dönük olduğuna işaret eden Kaya, şunları ifade etti:

“Biz, kadınlar öldürülmesin, kadınlar tecavüze uğramasın diye yürüttüğümüz mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Hak ve adalet talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bugün Gülistan Doku’yu bulmayan bu zihniyet, anlayış, kadın mücadelesine saldırılar konusunda gayet rahat bir şekilde hareket edebiliyor. Bu haksızlık karşısında sözümüz, sesimiz daha yüksek çıkacak. Özgürlüğe, eşitliğe, barışa, adalet talebimize dair sözümüzden, çalışmalarımızdan asla geri atmayacağız.”

Yapılan baskının İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararına karşı 10 Nisan’da gerçekleştirilecek eylemi engellemeye yönelik de olduğunu ifade eden Kaya, eylemi güçlü bir şekilde gerçekleştireceklerini söyledi.

Avukat Elif Tirenç İpek Fotoğraf: MA

‘Arama kararı avukatlara ibraz edilmedi’

Dernek üyesi ve avukatı Elif Tirenç İpek de, yapılan baskının geçtiğimiz yıl 22 Mayıs’ta yapılan baskının devamı olduğunu dile getirdi. İpek, yapılan baskında avukatlar ve dernek yöneticilerinin bilgilendirilmediğini, avukatlara arama kararının ibraz edilmediğini belirterek, dosyaya gizlilik kararı getirildiğini ve soruşturma gerekçesinin öğrenilemediğini kaydetti.

‘Bir çok resmi ve proje evraklarına hukuksuz el konuldu’

Yaklaşık 2 saat süren aramalar sonucunda birçok resmi ve proje evraklarına hukuksuz bir şekilde el konulduğunu belirten İpek, baskının soruşturma savcısı bilgilendirilmeden gerçekleştiğini söyledi.

‘8 Nisan’da denetime tabi tutulacaktı’

Rosa Kadın Derneği’nin 8 Nisan’da “denetime tabi tutulacaktı” diyen İpek, şunları kaydetti:

“Buna dair bir hazırlığımız vardı, ancak evrakların tamamına el konuldu. Bu şekliyle nasıl bir denetim yapılacak. Aramanın sonunda tutanak örneği verilmedi. Savcının talimatından sonra arama tutanağının sadece fotoğrafını çekebildik. Aramaya katılmak isteyen avukat arkadaşlara yönelik GBT sorgulaması yapılmak istendi. İzin vermedik ama bu yapılmak istendi. Bunun geçen sene başlatılan süreçten bağımsız olmadığını söyleyebiliriz. Hiç bir suç unsuru yok. Bununla ilgili hiçbir açıklama da yapılmadı.”

Kaynak: MA