RTÜK Başkanı Şahin: RTÜK aleyhine eleştiri sınırlarını aşan yayınlar dikkatimizden kaçmıyor

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Habertürk kanalına 5 kez program durdurma kararını eleştirenlere tepki göstererek, RTÜK aleyhine eleştiri sınırlarını aşan yayınların dikkatlerinden kaçmadığını belirtti.

Şahin, Habertürk kanalının, “Türk ordusuna olmadık hakaret eden programı ve hakaret sahibini ne zaman kınayacaklarıdır?”

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, RTÜK’ün, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın konuk olduğu programda, orduya yönelik ifadelerini yayımlayan Habertürk televizyonuna 5 kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para cezası müeyyidesi uygulamasına dair yazılı açıklama yaptı.

‘Kimsenin ordumuza hakaret etmeye hakkı yoktur’

İki gündür tartışmalarla RTÜK’ün ve şahsının hedefe konduğunu belirten Şahin, şunları ifade etti:

“Üzülerek görüyorum ki kahraman ordumuza yapılan hakareti konuşan yok. Bir kişi, herkesin izleyebileceği bir yayında Türk Silahlı Kuvvetlerine söylemekten imtina ettiğim şekilde dil uzatıyor, yayının sorumlusu ise adeta izlemekle yetiniyor. Sıfatı ne olursa olsun hiç kimsenin bir yayında ordumuza hakaret etmeye hakkı yoktur. Verilen ceza haber kanalının geneliyle ilgili değil, söz konusu ismin beyanlarının yer aldığı programa ilişkindir.”

‘RTÜK aleyhine eleştiri sınırlarını aşan yayınlar dikkatimizden kaçmıyor’

RTÜK’teki çalışma arkadaşlarının kişilik haklarına saldırıldığını öne süren Şahin, RTÜK aleyhinde, görevini yerine getirerek aldığı kararı acımasız bir üslupla eleştiri sınırlarını aşarak, tezyif eden yayınların dikkatlerinden kaçmadığını bildirdi.

‘Hiçbir yayın kuruluşu RTÜK’ün hasmı değil’

Hiçbir yayın kuruluşunun RTÜK’ün hasmı olmadığını, olamayacağını belirten Şahin, “Bu kapsamda ilgili kanalın RTÜK’ü hasmı gibi gösteren bir yayın politikası yürütmesi kabul edilemez. Kanal hakkında verilen kararla ifade özgürlüğüne müdahale edilmiş gibi algı oluşturmak maksatlı bir yaklaşımdır.”

Yayın kuruluşunun ekranlarına çıkan “seçme isimlere” “Türk ordusuna olmadık hakaret eden programı ve hakaret sahibini ne zaman kınayacaklardır?” diye sormak istediğini belirten Şahin, “Keşke RTÜK aleyhine yapılan bu planlı yayınlar, kahraman askerlerimize hakaret edilirken de yapılabilseydi.” dedi.

Kaynak: AA