RTÜK Başkanı Şahin’den ‘Sevda Noyan’ açıklaması: Gereği yapılacaktır

RTÜK Başkanı Şahin, Sevda Noyan’ın televizyon kanalındaki söylemlerinin RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemeyeceğini belirterek, “Karşılığı neyse gereği yapılacaktır” dedi.

Şahin, olaya ilişkin daha önce söylediği “Kimsenin büyütmesine gerek yok” ifadelerinin ise çarpıtıldığını savundu.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin – AA

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Sevda Noyan’ın Ülke TV’de katıldığı bir programda ölüm tehdidi söylemlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Noyan’ın söylemlerinin, kamu vicdanını derinden yaraladığını belirten Şahin, o sözlerin hiç kimse açısından kabul edilemeyeceğini, kamu vicdanının, herkesin vicdanı olduğunu belirtti.

FETÖ ile mücadelenin hem bireysel hem de kurumsal olarak öncelikleri olduğunu ifade eden Şahin, FETÖ’ye karşı mücadeleye zarar verecek hiçbir tutuma göz yummalarının mümkün olmadığını kaydetti.

‘Söylemleri RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez’

Şahin, açıklamasında şunları kaydetti: “Tabii ki 15 Temmuz’da yaşananları tekrar aklından geçirenler olursa hem devletimiz hem de milletimiz meşru şartlarda cevabını en güçlü şekilde verecektir. Bundan da kimsenin tereddüdü olmamalıdır. Sevda Noyan’ın söylemleri, RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. Hukuk dışı çağrılar ve şiddeti teşvik, taviz vermeyeceğimiz kırmızı çizgilerimizdendir. İlgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde, RTÜK olarak söz konusu söylemlerin bir televizyonda yayınlanmasının karşılığı neyse gereği yapılacaktır. Olayın olduğu ilk günden itibaren bakış açımız budur.”

‘Konuşmamı farklı noktalara çekmeye çalışanlar var’

Söz konusu olaya ilişkin daha önce “Kimsenin büyütmesine gerek yok gereği yapılır, alacağımız kararlarla darbe sevicilerini sevindirmeyelim” konuşmasının farklı noktalara çekmeye çalışanlar olduğunu savunan Şahin, bu ifadeleri “RTÜK sanki bunları mazur görüyormuş gibi ön yargıyla propaganda yapanlara karşı” söylediğini belirtti.

Şahin, sözlerinden dolayı kendisini eleştirenlere karşı ise, “Açıkçası art niyetli propagandaları yürütenler, konuları konuşmayı değil kurumları ve kişileri hedef almayı amaçlamaktadır.” İfadelerini kullandı.

‘RTÜK ilk kurul toplantısında gereğini yapacaktır’

Tarafsız olarak sorumluluk bilinciyle görevlerini yaptıklarını belirten Şahin, “Kimsenin kuşkusu olmasın, daha önce pek çok örnekte olduğu gibi RTÜK kuruluş amacına uygun olarak ilk kurul toplantısında gereğini yapacaktır.” diye kaydetti.

Ne olmuştu?

Ülke TV’de Esra Elönü’nün sunduğu “Arafta Sorular” programına katılan yazar Sevda Noyan, canlı yayında 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yaptığı konuşmada tehditlerde bulunmuştu. Noyan, tehdit içeren konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı: “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk… Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın; bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda çok donanımlıyız maddi ve manevi olarak. Liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede, onu söyleyeyim. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır.”

Programın sunucusu Esra Elönü de, Noyan’a “Ayak az kalır bence, 4 ayaklarını denk alsınlar” sözleriyle destek vermişti.