RTÜK’ten 2019 harcamalarına ilişkin açıklama: Bilgi eksikliğinden yanlış haberler yapıldı

RTÜK, 2019 harcamalarına ilişkin Sayıştay Raporu’na dayanılarak yapılan haberlerin bilgi eksikliğinden yanlış haberler olduğunu savunarak, “RTÜK tarafından hiçbir derneğe, vakfa ya da STK’ya herhangi bir bağışta bulunulmamıştır.” dedi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Twitter hesabından RTÜK’ün 2019 hesaplarıyla ilgili Sayıştay Raporu’na dayanılarak yapılan haberlere ilişkin duyuruda bulundu. Duyuruda, RTÜK’ün 2019 hesaplarına dair bilgi eksikliğinden kaynaklanan yanlış haberlere yer verildiği savunuldu. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Bahse konu haberlerde, raporda geçen ‘kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transferler’ karşılığı olarak ödenen 700 bin liralık tutarın, bir kısım kuruluşlara yapıldığı algısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Kamu gideriyle ilgilenen herkesin bildiği üzere devlet memurlarının yemek ödemeleri, eskiden beri bu bütçe kodunda gösterilerek muhasebeleştirilmektedir. RTÜK tarafından hiçbir derneğe, vakfa ya da STK’ya herhangi bir bağışta bulunulmamıştır.”

Gazeteci Toker sordu: RTÜK 700 bin TL’yi nereye harcadı?

Gazeteci Çiğdem Toker, bugünkü Sözcü Gazetesi’ndeki köşe yazısında, Sayıştay’ın son raporunda, harcamalarda en yüksek payın “mal ve hizmet alım giderleri”nde olduğuna işaret ederek, İletişim Başkanlığı’na 2019 yılı bütçesinden 418.9 milyon TL ödenek ayrıldığını, bu ödeneğin 377.8 milyon TL’sinin harcandığını aktardı.

Toker, yazısında Sayıştay raporundaki değerlendirmede Anadolu Ajansı’na bütçeden 273.7 milyon TL aktarıldığının tespit edildiğini belirtti. “RTÜK 700 bin TL’yi nereye bağışladı?” diye soran Toker, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması talebiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde de bu sorunun sorulduğunu ifade etti.

Toker, İYİ Partili Öztürk’ün önergesinde yer alan “RTÜK’ün mal ve hizmet alımlarının önemli bir bölümünün; ihale yapılmadan gerçekleştirilmesinin gerekçesi nedir? ‘Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yapılan Transferler’ kapsamında yapılan 700.000 TL’lik bağış ve/veya yardımlar, hangi kuruluş ya da kuruluşlara yapılmıştır?” iki soruyu da yazısında paylaştı.