Rus aşısının Avrupa’da üretimi için firmalarla anlaşma sağlandı

Rus yetkili, Sputnik V’nin Avrupa’da üretimi için bazı firmalarla anlaşmaya varıldığını açıkladı, ancak firmaların adını vermedi. 

The Lancet adlı tıp dergisinde yer alan bir araştırmaya göre, Sputnik V aşısı, hastalığın semptomatik formlarında yüzde 91,6 etkili olduğunu gösterdi.

Avrupa İlaç Ajansı EMA’nın AB ülkelerinde kullanılması için incelemeye aldığı Rus Sputnik V aşısının İtalya, Fransa, İspanya ve Almanya’da üretilmesi için anlaşmaya varıldığı açıklandı.

Sputnik V aşısının pazarlamasını yapan Rus Bağımsız Yatırım Fonunun Başkanı Kirill Dmitriev, yazılı bir açıklama yaparak, “AB’de üretimi artırmak için başka görüşmeler de yürütülüyor. Bu anlaşmalar, EMA izin verir vermez Avrupa pazarına Sputnik V aşısı tedarik etmeye başlamamızı sağlayacak” dedi.

Dmitriev, Avrupa’da üretim için anlaşmaya varılan firmaların adını açıklamadı. 

İtalya’da Sputnik V aşısının üretilmesi için İtalya-İsviçre ortaklığı Adienne ile anlaşma imzalandığı 9 Mart’ta duyurulmuştu. 

EMA Sputnik V aşısını incelemeye aldı

EMA, henüz Sputnik V aşısına acil kullanım izni vermedi, ancak 4 Mart’ta yaptığı açıklamada aşının incelenmeye alındığını bildirmişti.

Rus yetkililer, haziran ayından başlayarak Avrupa’ya 50 milyon doz aşı sevk edilebileceğini açıklamıştı. 

The Lancet adlı tıp dergisinde yer alan bir araştırmaya göre, Sputnik V aşısı, hastalığın semptomatik formlarında yüzde 91,6 etkili olduğunu gösterdi.

Avrupa Birliğinde dört aşı kullanım onayı aldı. Bunlar Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşıları. Halen üç aşı da izin aşamasında bulunuyor. Bunlar da Sputnik V, Novavax ve CureVac aşıları.

Ajans Bizim