Rus muhalif aktivist askerler tarafından alıkonuldu

Ruslan Shaveddinov

Can Hergül*

Rus muhalefet lideri Alexei Navalny, destekçilerinden biri olan Ruslan Shaveddinov’un zorunlu askerlik görevini yapmak üzere kuzey kutbundaki bir kışlaya gönderilmesini kınadı.

BBC’nin haberine göre Ruslan Shaveddinov pazartesi günü Moskova’daki evinde gözaltına alındı ve iki bin kilometre uzaktaki Novaya Zemlya takım adalarına götürüldü. Navalny’nin iddiasına göre, yetkililer Shaveddinov’u kaçırdı çünkü genç aktivistin askerlik hizmetinden muaf olduğu belirtildi.
Bir askeri yetkili ise aktivistin askerlik görevinden kaçan biri olduğunu söyledi. Askerlik hizmeti Rusya’da 18 ve 27 yaş arası erkekler için zorunlu ve 12 ay. Ancak sağlık sebebiyle veya diğer sebeplerle çürük raporu almak mümkün. Aktivist Shaveddinov yakalanmadan önce muhalif lider Navalny’nin Yolsuzluk Karşıtı Derneğinde (FBK) proje yöneticisi olarak çalışıyordu.


Askere alınmasına karşı temyiz başvurusu reddedildi


Pazartesi günü Moskova’da bir mahkeme, Shaveddinov’un sağlık sebebiyle askere alınmasına karşı yaptığı temyiz başvurusunu reddetti. Rus medyasının haberine göre, Shaveddinov o akşam dairesinden alındı ve telefona bir daha cevap vermedi. Kaybolması FBK tarafından açıklandı.

Birinci Uçaksavar Füze Alayı’na götürüldü

Navalny’ye göre aktivist, çarşamba günü yoldayken bir telefon ödünç aldı, kendisini aradı ve Merkezi Rogachovo, Novaya Zemlya’da bulunan 33. Uçaksavar Füze Alayına götürüldüğünü söyledi. Aktivist kendisinin sürekli gözetim altında olduğunu ve telefonuna el konulduğunu belirtti. Halbuki askeri hizmette olanların internete girmeyen telefon kullanmaları serbest. Aktivist Shaveddinov’un kışla içinde serbest dolaşma hakkı olduğu fakat hava sıcaklığının -27 derece olduğu belirtildi.


‘Yasadışı şekilde gözaltında tutuluyor’


Navalny’ye göre aktivistin avukatları, kendisinin kaçırıldığını ve yasadışı şekilde gözaltında tutulduğunu belirterek sürece itiraz edecek ve temyize gidecek. Destekçisine yapılan muameleyi kınadığını söyleyen Navalny, genç aktivistin belgelenmiş bir hastalığının bulunduğunu ve bu durumun askerlikten muaf olmak için yeterli olduğu görüşünde.


Moskova askeri komiser yardımcısı Col Maxim Loktev, Rus haber ajansı Itar-Tass’a aktivistin uzun süre askerlikten kaçtığını ve yasal olarak askere alındığını söyledi. Yetkili, askerlerin görev dağıtımının sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra gerçekleştiğini de belirtti.
Rusya’nın en seçkin muhalefet figürü Navalny, on yıldan uzun bir süredir yolsuzluğa karşı bir kampanya yürütüyor ve Putin’in yönetimini eleştiren en net muhaliflerden.


FBK derneği ekim ayında, Rusya İçişleri Bakanlığı tarafından dış mihraklarca desteklenen bir kuruluş olarak ilan edildi ve o günden bu yana derneğe karşı devlet kontrolleri daha ağır hissediliyor.

Bu yazı çevirisi ile birlikte Can Hergül tarafından yeni1mecra için derlenmiştir.