Rusya ve Katar Dünya Kupası için rüşvet ödedi iddiası

FİFA yöneticilerinin Dünya Kupası’nın Rusya ve Katar’da oynanması için rüşvet aldığı öne sürüldü.

Emre Caka

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en büyük organizasyonlarından Dünya Kupası’nı Rusya ve Katar’ın düzenlemesi için birçok FIFA yöneticisi rüşvet ödedi iddiasında bulundu.
Yıllardır Rusya ve Katar’ın Dünya Kupası organizasyonlarını elde etmek için rüşvet verdiği iddia ediliyordu, bu suçlamalar ilk kez ABD’nin Brooklyn federal savcılığı tarafından yargıya taşındı.

Dün yayınlanan iddianameye göre, eski Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu Başkanı Jack Warner, Rusya’ya oy verme karşılığında 5 milyon dolarlık rüşvet aldı.
Warner’in yanı sıra, eski Guatemala Futbol Federasyonu Başkanı ve FIFA yürütme kurulu üyesi Rafael Salguero’nun da Rusya adaylığını destekleme karşılığında kendisine bir milyon dolar vaat edildiği ileri sürüldü.
Belgede, 2022 Dünya Kupası’nın Katar’a verilmesine ilişkin, eski Brezilya Futbol Federasyonu (CBF) Başkanı Ricardo Teixeira ve hayatını kaybeden eski Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (Conmebol) Başkanı Nicolas Leoz’dan oyları kaşılığında rüşvet aldıkları iddia edildi.
Brooklyn Savcısı Richard Donoghue, ödemelerin karmaşık bir paravan şirket ağı üzerinden yapıldığını ifade etti.
Eski UEFA Başkanı Michel Platini de 2022 Dünya Kupası’nın “rüşvet kaşılığında” Katar’a verilmesinde önemli rol oynadığı iddia ediliyor.
“Kamu görevlisi olmadan aktif ve pasif rüşvette karışmakla” suçlanan Platini, Fransız polisinin Yolsuzlukla Mücadele Ofisi (OCLCIFF) tarafından sorgulanmıştı.