Rusya’daki gösterilerde 130 kişi gözaltına alındı

Rusya Devlet Başkanı Putin’e 2036’ya kadar başkanlık yolunu açan anayasa değişikliğini protesto amacıyla İçişleri Bakanlığı binasına yürümek isteyen göstericilere yapılan müdahalede 130 kişi gözaltına alındı.

Fotoğraf: Sefa Karacan/AA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2036’ya kadar görev yapabilmesine imkan sağlayan anayasa değişikliğine karşı protestolar sürüyor. Başkent Moskova’daki Puşkinskaya Meydanı’nda 4 saatten fazla süren gösteriye yaklaşık bin kişi katıldı. Protestocular, ”Hayır” yazılı maskeler kullandı.

Göstericiler Anayasa değişikliğinin iptali için imza topladı Fotoğraf: Sefa Karacan/AA

Değişikliğin iptali için imza toplandı

Putin’in aleyhinde sloganlar atan göstericiler, ülkede anayasayı değiştiren halk oylaması sonuçlarının iptal edilmesi için imza topladı. Protestocular, gösterinin ardından Petrovka Sokağı’nda bulunan Rusya İçişleri Bakanlığı binasına yürüdü.

Yürüyüşe müdahale

Yürüyüş esnasında göstericilere müdahale eden polis birçok kişiyi gözaltına aldı. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, gösterilerde yaklaşık 130 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde de anayasa değişikliğine karşı protesto gösterisi düzenlendi.

Putin’in 2036’ya kadar devlet başkanlığı yapmasına imkan sağlayan ve ülkenin siyasi sistemini değiştiren anayasa değişikliğini kapsayan referandum 25 Haziran ile 1 Temmuz arasında yapılmıştı.

AA – MOSKOVA