Rusya’dan eski İngiliz askeri istihbaratçının ölümüne ilişkin açıklama

Rusya, eski İngiliz askeri istihbarat görevlisi ve Suriye Acil Yardım Derneği Kurucusu ve Başkanı James Gustaf Edward Lemesurier’un ölümüne ilişkin soruşturmanın henüz başlamadığını belirterek, İngiliz medyasını “Rusya karşıtı” olmakla eleştirdi.

‘Henüz soruşturma başlatılmalı’

Rusya Dışişleri Bakanlığınca sosyal medya sitesi Facebook üzerinden yapılan açıklamada, James Gustaf Edward Lemesurier’un hayatını kaybetmesine dair değerlendirmelere yer verildi. İngiliz medyasının Lemesurier’un ölümünün Rusya ile ilişkilendirmesine “anlam verilemediğinin” belirtildiği açıklamada, “James’in ölümüne dair soruşturma bile başlamadı ancak İngiliz gazeteciler Rusya karşıtı yaklaşımlarına başladı bile. Rusların masumiyeti belli olduğunda, İngiliz medyası yankılanan başka taraflara geçecektir.” yorumu yapıldı.

Rusya’nın eski casusu Aleksander Litvinenko’nun zehirlenerek öldürülmesinde de benzer bir durumun yaşandığı savunulan açıklamada, “Gerçek, dürüst gazetecilik İngiliz medyasıyla bağdaşmıyor.” ifadesine yer verildi.

Eski istihbaratçı Lemesurier, dün yapılan bir ihbar üzerine İstanbul Beyoğlu’na bağlı Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi Ali Paşa Medresesi Sokak’taki üç katlı bir binanın bahçesinde ölü bulunmuştu. Lemesurier’in ölüm sebebinin cinayet olduğu şüphesi üzerinde duruluyor. Lemesurier Suriye’de faaliyet gösteren Beyaz Miğferler’in kurucusu olarak da biliniyordu.

Kaynak:AA