Sabiha Gökçen Havalimanındaki uçak kazasında 3 kişi hayatını kaybetti

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda uçağın pisten çıkarak üç parçaya ayrıldığı kazada 3 kişi hayatını kaybetti, 180 kişi yaralandı.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaparken pistten çıkan Pegasus Hava Yollarına ait uçak – AA

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Hava Yollarına ait uçağın pisten çıkarak üç parçaya ayrıldığı kazada 3 kişi hayatını kaybetti. Uçakta bulunan 174 yolcu ve 6 mürettebat ise yaralandı.

Resmi yetkililer yolcuların güvenli bir şekilde tahliye edildiğine yönelik açıklamalar yaparken, uçakta bulunan bazı yolcuların çektiği görüntülerde yolcuların yaralı olarak otobüslerle tahliye edilmeleri dikkat çekti. Çektiği görüntüde konuşan yaralı bir yolcu, bir saat bekletildikten sonra otobüslerle hastaneye götürüldüklerini belirterek, bu duruma tepki gösterdi. Yolcu, ezildiklerini söyleyerek çok kötü olduklarına dikkat çekti.

Otobüsle hastaneye götürülen yaralı yolculardan

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Sabiha Gökçen Havalimanı VIP Konferans Salonunda kazaya ilişkin açıklama yaptı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Yerlikaya, uçağın saat 18.19’da iniş yaptığı sırada kötü hava koşulları nedeniyle pistten çıktığını belirtti. Uçakta 175 yolcu, 2 bebek, 2 pilot ve 4 kabin görevlisi mürettebatın bulunduğunu belirten Yerlikaya, toplam 183 kazazedenin güvenli bir şekilde tahliyesi için ekiplerin anında müdahale ettiğini belirtti.

‘3 kişi hayatını kaybetti 180 kişi yaralandı’

Yaşanan kazada 3 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Yerlikaya, şu ana kadar 120 yaralının hastanelere taşındığını söyledi. Yerlikaya, şöyle konuştu: “174 yolcu ve 6 mürettebat yaralanmıştır. Yaralılarımız İl Sağlık Müdürlüğünce belirlenen hastanelerimizde tedavi altına alınmıştır. Yaralılarımızdan 4’ünün sağlık durumu orta ağır, diğer yaralılarımızın durumu stabil olarak bildirilmiştir.” dedi.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaparken pistten çıkan Pegasus Hava Yollarına ait uçak – AA

Tedavi altındaki yaralıların sağlık durumları hakkında bilgi almak isteyen yolcu yakınlarının, SABİM ALO 184 telefon hattını arayarak bilgi alabileceklerini söyledi. Yerlikaya olayın meydana geliş nedenlerinin tespiti için geniş kapsamlı soruşturmanın başlatıldığını kaydetti.

Yerlikaya, biraz sonra havaalanındaki kriz merkezine geçeceklerini, bir saat sonra daha net rakamları vereceklerini söyledi.

Pegasus Hava Yolları, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yaralı yolcularımız hastanelere sevk ediliyor. Gelişmelerle ilgili bilgi verilmeye devam edilecektir.” denildi.

Pist uçuşlara açıldı

Öte yandan sabah saatlerinde İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda kaza sonrası kapatılan pistin yeniden uçuşlara açıldığı belirtildi.

İmamoğlu yaralıları ziyaret etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, yaralananların bir bölümünün kaldırıldığı Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geldi. Yaralıları ziyaret ederek yakınlarına geçmiş olsun dileğinde bulunan İmamoğlu, yaralıların durumu hakkında bilgi aldı.