‘Sadece 1 ilçede günde 4 kişi Covid-19’dan ölüyor’

Diyarbakır’ın en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü ilçelerin başında gelen Bismil’de günde 80 ile 100 kişinin testinin pozitif çıktığı ve bundan kaynaklı günde ortalama 4 kişinin yaşamı yitirdiği belirtildi. 

Diyarbakır Covid-19 mezarlığı

Görevden alınarak yerlerine kayyım atanan Bismil Belediyesi Eşbaşkanları Orhan Ayaz ve Gülşen Özbek, Diyarbakır’da koronavirüs vakalarının en yaygın olduğu ve salgının hızla yayıldığı ilçelerin başında gelen Bismil ilçesindeki duruma ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, koronavirüsün tüm dünyada yayıldığına işaret edilerek, “Covid-19 salgını başladığı andan günümüze kadar çok ciddi tahribatlar yaratmış olup alınan tedbirler çözüm olamamış.”

“Buna rağmen tedbirler gevşetilmiş ve mevcut süreç adeta akışına bırakılmıştır. Bölgemizde Diyarbakır, Mardin, Batman, Urfa, Antep, Şırnak vb. il ve bağlı ilçelerde son haftalarda Covid-19 salgını adeta pik yapmış, hastanelerde hasta kapasiteleri yüzde 100 dolmuş ve insanların tedavi edilemediği bir tablo ortaya çıkmıştır” denildi. 

‘Günde ortalama 4 kişi ölüyor’

“Bu bağlamda güzide ilçemiz Bismil’de ve bağlı mahallelerde adeta alarm zilleri çalmaktadır” sözleriyle devam eden açıklamada:

“İlçe hastanemizde hasta yatırılacak yer kalmamıştır. İlçemizde 1500 e aşkın hane karantinaya alınmıştır. Günlük 300-350 ye yakın testten yaklaşık 80-100 e yakın test pozitif çıkmaktadır.”

“Her gün ortalama 4 vatandaşımız hayatını kaybetmektedir. İnsanım diyenin yüreğinin kaldıramayacağı bir tablo ile karşı karşıyayız” ifadeleri kullanıldı. 

Arşiv

‘Milyonlar cehennemi yaşıyor’

İktidarın oy kaygısı ve ekonomik kriz kaygılarına işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İnsanlarımız ölüyor, aileler-haneler yangın yerine döndü, çocuklar yetim kalıyor, kendi siyasal iktidar bekanıza ve dışındaki çevreleri ötekileştirme politikalarınıza hiç olmasa bu süreçte ara verin.”

“Ekonomik kaygılarla ülke ekonomisi riske girer bu da siyaseten bize zarar verir. Kaygınızdan kurtulun. Milyonlarca vatandaşımız bu pandemi sürecinden Covid-19 salgınından dolayı cehennemi yaşıyor.”

“Başta ilçemiz Bismil olmak üzere tüm ülkemizde, siyasal iktidar ve devlet aklı tüm kesimleri, sivil toplum örgütleri, meslek odalarını, esnaf ve sanatkarlar odalarını, tüm siyasi partileri kısacası toplumun tüm örgütlü kesimleri bu sürece dahil edilmelidir. Adeta bir seferberlik ilanına ihtiyaç vardır.”

“Bismil ilçemizde toplumun yüzde 72 oyunu almış olan partimiz HDP’nin hem ilçe örgütü, hem de seçilmiş Belediye Eşbaşkanları ve meclis üyeleri bu sürece dahil edilmemiştir. Bu süreç hamasi nutukların veya samimiyetten uzak tavsiyelerin çözüme katkı sunacağı bir süreç değildir.” 

Tüm siyasi parti ve toplumda temsiliyeti olan oluşumlara bir araya gelme çağrısı yapılan açıklamada, aksi takdirde bunun vebali ve hesabının çok ağır olacağını söyledi. 

Kaynak: MA