Safiye Karakoç davasında tüm sanıklara hapis cezası

Eşi ve ailesi tarafından katledilen Safiye Karakoç’un davasında İstinaf Mahkemesinin ilk kararı bozması üzerine yerel mahkeme tüm sanıklara hapis cezası verdi.

Safiye Karakoç, eşi ve ailesi tarafından katledilmişti.

İzmir’in Karabağlar ilçesinde 2017 yılında Safiye Karakoç’u katleden ve katliama ortaklık edenler hakkında görülen davanın karar duruşması Bayraklı Adliyesi 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada sanık Abdullah Karakoç, Mehmet Karakaş ve Hüseyin Karakaş hazır bulundu. İzmir Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun müdahillik talebi ise kabul edilmedi.

Davanın 11 Mart’ta görülen karar duruşmasında, “töre saikiyle öldürme ve silah bulundurma” suçundan yargılanan Abdullah Karakoç’a “kan gütme saiki” ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası karar verilmişti. Mahkeme “azmettirmek ve suça iştirak etmekten” Mehmet Karakaş’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verirken, yakalama kararı bulunan ve “azmettirme” suçundan yargılanan Ünal Karakaş için de 18 yıl indirimsiz hapis cezası vermişti.

Firari sanığa yardımdan 13 yıl ceza

İstinaf Mahkemesi, davada eksik hususların tamamlanmadığı yönünde değerlendirdiği kararı bozdu. Bugün görülen karar duruşmasında Ünal Karakaş’a da ağırlaştırılmış müebbet verildi. Davada kırmızı bültenle aranan Şadiye Baran ise yakalanarak, tutuklandı. Baran bu duruşmada ilk kez mahkeme karşısına çıktı. Baran savunmasında Sadiye Özen diye bir kadının ve Kemal adında bir polisin fuhuşa zorladığını söyledi.

Mahkeme Baran hakkında cinayete yardım ettiği için 13 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

MA