Sağkan: Ankara’da 18 bin 600 avukatın seçme ve seçilme hakkı açıkça gasp edildi

Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, kanuna rağmen genelge ve il hıfzıssıhha kararıyla baronun toplanmasının engellendiğine dikkat çekerek, “Ankara’daki 18 bin 600 avukatın seçme ve seçilme hakkı açıkça gasp edilmiştir.” dedi.

Ankara Barosu’nun 10-11 Ekim’de yapmayı planladığı 66’ıncı Genel Kurulu İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinin ardından ertelenmişti. Ankara Barosu tarafından İlçe Seçim Kurulu’na yapılan itirazın reddedilmesi ardından Baro, Genel Kurulu Aralık ayına ertelemişti.

Polis engeli tutanak altına alındı

Sabah saatlerinde Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu (ÖÇAV) Baro Başkan adayı Teoman Özkan ve avukatlar Ankara Barosu Genel Kurulu’nun yapılmasının planlandığı Bilkent Odeon önünde açıklama yaptı. İki TOMA ve çevik kuvvet polisleri tarafından Bilkent’e girişleri engellenen avukatlar, polis engelini tutanak altına aldı.  

’18 bin 600 avukatın seçme ve seçilme hakkı gasp edilmiştir’

Avukatlar, 10 Ekim Ankara Katliamında yaşamını yitiren 103 kişi için katliamın yaşandığı saat 10.04’te saygı duruşunda bulundu. Daha sonra konuşan Baro Başkanı Erinç Sağkan, “Ankara Barosu’nun 66. Genel Kurulu işte bu sahne altında müsaade edilmeyerek, yaptırılmıyor. Bugün Türkiye’deki demokrasi ve hukuk tarihine kara bir gün olarak yazıldı. Ankara’daki 18 bin 600 avukatın seçme ve seçilme hakkı açıkça gasp edilmiştir” dedi.

‘Kanuna rağmen Baronun toplanması engellenmiştir’

Hukuk devleti olmaya çalışırken kanun devleti dahi olunamadığını belirten Sağkan, “Kanunda yazılan açık hükme rağmen genelge ve il hıfzıssıhha kararıyla baronun toplanması engellenmiştir. Ancak baronun konuşmasını engelleyemezsiniz. Bizler dönemin iktidarına değil, iktidarını tahakküme çeviren her döneme karşıyız. Karşı olmaya da devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

‘Herkesin hakkını savunmaya devam edeceğiz’

Sağkan’ın ardından söz alan ÖÇAV baro başkanı adayı Teoman Özkan da hukuksuz bir şekilde genel kurulun ertelendiğini ifade etti. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun yapılan uygulamanın mimarı olduğunu söyleyen Özkan, “Bu şekilde bir hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz. Hakkımızı arayacağız. İktidara karşı herkesin hakkını savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yapılan açıklama ardından avukatlar, Bilkent Odeon önünden ayrıldı.

MA – ANKARA