Sağlık Bakanı Koca aşılamanın tamamlanması için sonbaharı işaret etti

Koronavirüs salgınının bir yıllık sürecine ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 50 milyon kişinin sonbahara kadar aşılanmasından söz etti.

Fahrettin Koca: “Koronavirüs kısa sürede grip gibi bir hastalık haline gelmeyecek ama çok geçmeden gücünü yitirecek. 2020’ye çöken kabus 2021’de aynı şekilde devam etmeyecek.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir yıllık salgın sürecine ilişkin açıklama yaptı. Bugüne kadar atılan adımlara ve bundan sonra neler yapılacağına dair açıklamalarda bulunan Koca, aşılama için sonbaharı işaret etti. Koca şöyle konuştu: “Planladığımız şekilde nüfusumuzun 50 milyonluk kısmının aşısını sonbahardan önce yaparsak salgın üzerimizde ağır bir baskı olmaktan çıkacak. Vaka sayıları, kayıplar şimdikiyle kıyas edilemeyecek kadar azalacak, virüsün yayılım hızı düşecek.”

‘Türkiye aşı yarışında en hızlılardan biri’

Koca’nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

“*İlk koronavirüs vakası açıkladığımız günün üzerinden tam bir yıl geçti. 10 Mart’ı 11 Mart’ı bağlayan gece huzurlarınıza çıkıp, hazırlıklı olduğumuzu ifade etmiştim. Son 1 senede yaşama düzenimiz alt üst oldu. Koronavirüs tüm dünyanın birlikte savaştığı, vaka ve ölüm sayıları bu kadar yüksek ilk salgın.

*Bugün itibariyle uygulanan aşı 10 milyon dozdan fazladır. Yakın bir gelecekte kendi aşılarımızı kullanacağız.

*Dünyada kullanımda olan 7 aşı var. Türkiye büyük bir yarışın olduğu aşı tedariğinde en hızlı davrananlardan biridir.

*Çin’deki üretici ile 50 milyon aşı anlaşmasını kasımda yaptık.

*Koronavirüs kısa sürede grip gibi bir hastalık haline gelmeyecek ama çok geçmeden gücünü yitirecek. 2020’ye çöken kabus 2021’de aynı şekilde devam etmeyecek.

*Kısıtlamalar kaçınılmazdı. Her birinize çok teşekkür ediyorum. Size yeni bir çağrıda bulunmak istiyorum. Karamsarlığı, belirsizlik ve bıkkınlık duygularını üstümüzden atalım. Yarınlara bağlanalım. Bunun için güçlü bir nedenimiz var. 13 Ocak’ta başlayan aşı programı muntazam bir biçimde yürüyor. Aşı programı tamamlandığında vaka sayısı örneğin 5 ise 1’e inmiş, buna yaklaşmış olacak. Ağır hasta sözünü çok az duyacağız.”

MA / AA