Sağlık Bakanı Koca: Ayın 15’inde tüm rakamları açıklayacağız

Geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada koronavirüs’te ‘vaka’ ve ‘hasta’ tartışmasını başlatan Sağlık Bakanı Koca, Hürriyet gazetesinden Ertuğrul Özkök’e konuştu.

Fotoğraf: AA

Semptom göstermeyen koronavirüs tanısı konan kişilerin ‘hasta’ olarak tanımlanmayacağını, semptom gösterenlerin ‘hasta’ olarak kabul edileceğini açıklayarak rakamlarla ilgili şüpheleri artıran Bakan Koca, ‘ayın 15’inde bütün rakamları açıklayacağız’ dedi.

Ertuğrul Özkök‘e demeç veren Bakan Koca, koronavirüs ve rakam tartışmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

  • Biz de Dünya Sağlık Örgütü’ne bizim test rehberimizle, test politikamızla ilgili her bilgiyi verdik. Dedik ki: ‘Semptomlu yani hastalık bulgusu olan kişilere test yapıyoruz’. Oxford’un yayımladığı, hangi ülkenin nasıl test yaptığıyla ilgili tabloda da bu görünüyor.
  • Temmuz ayından itibaren artık normalleşme dönemi başladı. Sınırlamalar kalktı, ülkeler arasındaki geçişler başladı. Biz de havaalanı gibi, yurtdışına gidenler gibi, cezaevinde olanlar gibi, çeşitli kesimlerde kesitsel taramalara başladık.
  • Kesitsel taramalarda semptom yok. Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları da toplumla paylaşacağız. Semptomu olmasa da paylaşacağız.

Vaka ve hasta konusunda net cevap vermedi

Özkök’ün ‘vaka’ ve ‘hasta’ farklarının kafaları karıştırdığı, bunun ne anlama geldiği sorusu üzerine Koca, şunları söyledi:

  • Bu ayın 15’inde başlıyoruz. Ortalama 1.5-2 ayı geçmeyecek şekilde bütün toplumu kapsayacak şekilde saha taramaları yapmaya devam ediyor olacağız. Bundan sonra yapılan kesitsel taramaları semptomu olmasa da paylaşacağız. Bunu da Dünya Sağlık Örgütü’ne bildireceğiz.

TIKLAYIN: Koca: Söylediğimiz her şey doğru, bu konuda tartışma galibiyeti beklemeyin

Haber Merkezi