Sağlık Bakanı Koca: Hızlı tanı kiti devreye girecek

Sağlık Bakanı Koca, bir iki gün içerisinde hızlı tanı kitinin devreye girmiş olacağını ifade ederek, tarama amaçlı olan bu tanı kitinin bütün illere verileceğini söyledi.

Koca, şu ana kadar 10 bini geçen test yaptıklarını bu test sayısının artacağını belirtti.

Koca, sağlık personelinin hem iş yükünün hem de maruz kaldığı riskin arttığına işaret etti.

Koca konuşmasında ayrıca, emekli Orgeneral Aytaç Yalman ile birlikte Türkiye’de koronavirüsten ölenlerin sayısının 3’e yükseldiğini bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca – AA

Meclis Başkanvekili Nimettullah Erdoğmuş başkanlığında toplanan Meclis Genel Kurul’da konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse karşı yürütülen çalışmalara ilişkin bilgilendirme yaptı.

Anadolu Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Koca, milli iradenin tam bir kesinlikle kendini ortaya koyması gereken günlerde olduğunu belirtti. “Düşünülmemiş şeyleri düşünmeye, hesaplanmamış şeyleri bulup ortaya çıkarmaya ihtiyacımız var.” diyen Koca, milletin, seçkin zekalarından, stratejik akla sahip temsilcilerinden yapıcı ve yaratıcı katkılar beklediğini ifade etti. Koca, konuşmasının devamında Covid-19’un ortaya çıkış süreci ve virüsün neden olduğu hastalığın semptomlarına ilişkin de bilgi verdi.

’18 merkez çalışmaya başladı’

Covid-19 olası vaka tanımına uyan hastalarda solunum yolu numunelerinin referans laboratuvarda çalışıldığını belirten Koca, numunelerin 16 ilde hizmet veren laboratuvarlarda değerlendirildiğini söyledi. Koca, “Laboratuvar sayımız kısa zaman içinde 25 ilde toplam 36’ya çıkacaktır. Bugün itibarıyla iki vakıf üniversitesinin devreye girmesiyle 18 merkez çalışmaya başladı.” bilgisini verdi.

Virüsün dünyaya açıklandığı 10 Ocak’tan itibaren Türkiye’nin hızlı ve aktif davrandığını belirten Koca, riskten koruyucu tedbirleri erkenden aldıklarını belirtti. Koca, Dünya Sağlık Örgütünün, 31 Ocak’ta “kamu sağlığı acil durumu” ilan ettiğinde, durumun vehametini önceden kavramış olarak salgına yönelik hazırlıkları tamamlamaya başladıklarını söyledi.

’25 bin 466 erişkin yoğun bakım kapasitesi söz konusu’

Koca konuşmasında hastanelerin durumunu ve sağlık altyapısını anlattı. Koca, hastalığın ülkeye yayılarak bir salgın halini alması durumunda, kamu ve özel sektörün birlikte hizmet vereceği 13 bin 211’i ileri düzeyde olmak üzere toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakım kapasitesinin söz konusu olduğunu söyledi.

‘Yatak sayımız Avrupa ortalamasının altında’

“Son zamanlarda art arda açtığımız şehir hastanelerine rağmen yatak sayımız Avrupa ve OECD ortalamalarının altındadır; 10 bin kişiye 28 yatak düşmektedir. OECD ortalaması 40’tır.” diyen Koca, ancak Türkiye’nin yoğun bakım yatak sayısında ise şanslı durumda olduğunu belirtti.

‘Hastanelerde toplam 99 bin 797 hasta odası tek kişilik’

Hastanelerde toplam 99 bin 797 hasta odasının tek kişilik olup gerektiğinde izolasyon ya da yoğun bakım yatağı olarak kullanılmaya uygun olduğunu dile getiren Koca, şehir hastanelerinin bu konuda önemli bir katkı sağladığını kaydetti.

‘Kötü senaryolara karşı hazırız’

“Fiziki ve teknolojik altyapı açısından olası kötü senaryolara karşı hazırız.” diyen Koca, 184 korona hattını devreye soktuklarını, 500 çağrı personeli ve 100 sağlık personelinin burada görev yaptığını belirtti.

‘Hastalığın teşhisinde kendi tanı kitimizi geliştirdik’

Hastalığın teşhisinde güvenilir ve hızlı sonuç vermek adına kendi tanı kitlerini geliştirdiklerini ifade eden Koca, şöyle konuştu: Amerika’dan 500 bin tanı kiti sipariş aldık ve bunları verdik. Laboratuvarımızda 40 gündür kullanılan yerli tanı kiti kısa zamanda rağbet görerek başka ülkelere de bu şekilde satılmış oldu.”

Tanı koymak üzere 7’si İstanbul’da olmak üzere farklı illerde bugün itibarıyla 18 laboratuvarda tanı koymak üzere analiz yapıldığını söyleyen Koca, “Yakında neredeyse bütün büyükşehirlerde test yapabilir olacağız.“ dedi.

‘Hızlı tanı kiti yarın gelecek’

Ayrıca bir iki gün içerisinde hızlı tanı kitinin devreye girmiş olacağını ifade eden Koca, “Çin’de geliştirilen antijen üzerinden hızla sonuç verebilen, tarama amaçlı olan bu tanı kitini bütün illerimize vererek, pozitif çıktığında referans laboratuvarımızda doğrulamak üzere bir planlama yaptığımızı, sabah itibariyle bugün kargoya verilip yarın geleceğini buradan müjdelemek istiyorum.”

‘Şu an 10 bini geçen test yaptık’

Şu an 10 bini geçen test yaptıklarını fakat önümüzdeki günlerde bu test sayısının çok artacağını söyleyen Koca, “Çünkü görülen vakaları tarama durumunda özellikle oluyoruz, bulaşıcılığını araştırmak üzere yaygın saha araştırmaları yapıyoruz, o nedenle önümüzdeki günlerde bu taramaların çok yoğunlaşacağını özellikle ifade etmek istiyorum. Hedefte günlük en az on 10-15 bin tarama yapabilir hale gelmek istiyoruz.” dedi.

‘1 Marttan bu yana 372 bin kişi yurtdışından geldi’

Yurt dışından 1 Mart’tan bugüne kadar gelen kişi sayısının 372 bin olduğunu, bu kişilerin adres ve telefon bilgilerine ulaşarak her birine mesaj gönderdiklerini belirten Koca, her birinin takiplerinin aile hekimleri üzerinden de yapıldığını söyledi.

‘Sağlık personelinin iş yükü ve riski arttı’

Sağlık personelinin çalışma düzenlerinde bazı değişikliklere gittiklerini belirten Koca, personeli riskten koruyacak tedbirler almaya başladıklarını söyledi. Koca, bu kapsamda üniversite hastaneleri dahil tüm kamu hastanelerine koruyucu malzeme dağıttıklarını belirtti.

Bu süreçte görevi gereği riskleri göğüsleyerek hastalarla doğrudan temas etmeyi gerektiren kişilerin sağlık personeli olduğuna dikkati çeken Koca, toplumun tüm kesimlerinde riske açık gruplar izin kullanabilirken, sağlık personelinin daha yoğun çalıştığını ve izinlerinin iptal edildiğini hatırlattı.

Sağlık personelinin hem iş yükü hem de maruz kaldığı riskin arttığına işaret eden Koca, sağlık çalışanlarına güvenceler sağlanması gerektiğini sadece fedakarlık duygularına yönelik bir motivasyonun yetersiz olduğunu söyledi.

Yaşamını yitirenlerin sayısı 3’e çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Meclis’teki konuşmasında eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın da koronavirüsten yaşamını yitirdiğini ve böylece Türkiye’de koronavirüsten ölenlerin sayısının 3’e yükseldiğini söyledi.

Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği de, 15 Mart’ta hayatını kaybeden Aytaç Yalman’ın vefatına ilişkin, “Kovid-19’a bağlı vefat ettiği kanaati oluşmuştur” açıklamasını yaptı.