Sağlık Bakanı Koca: Van’da hasta sayısı artışı iki katına çıktı

Sağlık Bakanı Koca, Van’da yaptığı açıklamada, ülke genelinde Covid-19 salgınında tekrar bir artış yaşandığına dikkat çekti.

Van’daki hasta sayısı artışının son aya göre neredeyse 2 katına çıktığına işaret eden Koca, yoğun bakım hastalarının çoğunun 65 yaş üstü vatandaşlar olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine geldi Fotoğraf: AA


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadeleyi yerinde görmek amacıyla Van’a geldi. Bakan Koca, Valilik ziyaretinde, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ile bir süre görüşerek kentteki son durum hakkında bilgi aldı. 

‘Salgınla Van’ın sağlık alanındaki gereksinimleri fazlalaştı’

Koca, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Tarım, ticaret ve turizmiyle büyüyen Van’ın, buna paralel olarak sağlık alanındaki ihtiyaçlarının da arttığını belirten Koca, salgınla bu gereksinimin daha da fazlalaştığını, adımlarını buna göre attıklarını söyledi.

‘Ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti’

Ülke geneline ilişkin koronavirüs salgınına değinen Koca, mart ayından beri büyük bir mücadele verdikleri koronavirüs salgınında tekrar bir artış yaşandığını söyledi.

Ülke genelinde hasta sayılarının artışa geçtiğini belirten Koca, “Ancak bu artış bildiğiniz gibi homojen bir dağılış göstermiyor. Bazı illerimizde hasta sayıları sabit kalıp düşerken daha önce salgının kontrol altında olduğu bazı illerimizde ise istemediğimiz tablolara şahit oluyoruz.” dedi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Van Valiliği’nde açıklama yaptı

‘6 ilde yüzde 30-70’lere varan düşüşler gördük’

Geçen hafta Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mardin, Urfa ve Siirt illerinde ilgili incelemelerde bulunduklarını hatırlatan Koca, “Bu 6 ilimizde birkaç hafta öncesine göre yüzde 30 ile 70’lere varan düşüşler gördük. Bu düşüşler bizleri memnun etmiştir.” dedi.

‘Ancak Van’da hasta sayısı iki katına çıktı’

Ancak, Van için aynı durumun ne yazık ki mevcut olmadığına işaret eden Koca, şöyle konuştu: “Van, bu anlamda Bakanlık olarak mercek altına aldığımız merkezlerden biri oldu. Son dönemdeki yüksek hasta artışlarını gördüğümüz illerden biri haline geldi. Van’daki hasta sayısı artışı son aya göre neredeyse iki katına çıktı. Son haftaya baktığımızda bu artış yüzde 17 düzeylerinde. Van’da değil genel olarak Orta ve Doğu Anadolu illerimizde sıkıntılarımız yer yer oldu. Valilerimizle, sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyon ile mücadelemizi sürdürüyoruz.”

‘Van’da 3 hafta öncesinden başlayan ciddi yoğunluk yaşanıyor’

Van’da 3 hafta öncesinden başlayan ciddi bir yoğunluğun yaşandığını, yaptıkları hızlı müdahalelerle durumu kontrol etme çabası içinde olduklarını aktaran Koca, sağlık kuruluşlarında bu anlamda bir sorunun olmadığını, 80 olan filyasyon ekibi sayısını 128’e çıkardıklarını ifade etti.

‘Filyasyon süresini 27 saatten 16 saate düşürdük’

Koca, bu dönemde filyasyon süresini 27 saatten 16 saate düşürdüklerini belirterek, bunu daha da aşağıya düşürmek ve günübirlik filyasyon yapmak istediklerini söyledi. Türkiye dünyada filyasyonu yani temaslı takibini en iyi ve yaygın yapan ülkelerden biri olduğunu ifade eden Koca, “Bu gücümüzü Van’da da yoğun olarak sahaya sürdük. Önümüzdeki günlerde bunun etkisini görmeyi umuyoruz.” dedi.

‘Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş vefatların artışına sebep oluyor’

Hastaların ortalama yaşındaki yükselişin, ağır hastaların ve vefatların da artışına sebep olduğuna işaret eden Koca, “Van ilimizde 65 yaş üstü nüfusumuz yüzde 4,2. Oysa ne yazık ki 65 yaş üstü hasta oranımız yüzde 15,6. Yani nüfusa göre 65 yaş üstü nüfusa göre 4 katına yakın oranda vaka olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.

‘Van’da yoğun bakım hastaların çoğu 65 yaş üstü vatandaşlar’

Van’da yoğun bakım hastalarının çoğunun 65 yaş üstü vatandaşlardan oluştuğunu ifade eden Koca, “Yaşlılarımızın yani büyüklerimizin özellikle korunabilir olması son derece önemli, nüfusa oranla 4 katına varan vaka artışının 65 yaş üzerinde görülmesi bu anlamda ciddi bir risk oluşturmakta. Gençlerimizin büyüklerle teması belirtisiz geçirdikleri için önlemek son derece önemli. Pozitifle temaslı olan kişilerin izolasyonunu da hassasiyetle yapmamız gerektiği anlaşılıyor” dedi.

“Van başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşehrilerimizi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkı sarılmaya davet ediyorum.” dedi.

Bakan Koca, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bazı hastaları ziyaret etti Fotoğraf:AA

4 ilin ihtiyaçları değerlendirilecek

Bugün bölgedeki durumu yerinde görmek, acil müdahale gerektiren konulara çözüm üretmek için kente geldiklerini dile getiren Koca, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari’nin il sağlık müdürü, saha koordinatörleri ve başhekimlerinin katılımıyla değerlendirme toplantısı yaparak 4 ildeki güncel durumu ve ihtiyaçları detaylıca değerlendireceklerini kaydetti.

Daha sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine geçen Koca, burada tedavisi süren bazı hastaları ziyaret etti, vatandaşlarla sohbet etti. 

Kaynak: AA