Sağlık Bakanlığı’ndan koronavirüs ilaç kullanımı broşürü

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgın ilaçlarının doğru kullanımı için 81 ile broşür gönderdi.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs (Kovid-19) salgını ilaçlarının yanlış kullanımının önüne geçmek için 81 ile broşür gönderdi. Bakanlık, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tanı ve tedavi rehberinde yer alan ilaçların kullanımında en çok karşılaşılan sorunun, “ilaç dozunun karıştırılması” konusu olduğunu belirterek, broşürlerde konuya açıklık getirdi.

İlaç kullanımı

Broşürde, erken başlanan ve doğru dozlarda alınan ilaç tedavisinin, hastalığın ilerlemesini büyük ölçüde engellediği ve yoğun bakıma geçiş oranını düşürdüğünü kaydedildi. Broşürde, ilaçların kullanım zamanı ile dozlarına açıklık getirilerek, kullanımın uygun olmadığı hallere dikkat çekiliyor.

Buna göre, Favipiravir’in ilk gün sabah ve akşam 8’er tane, devamında ise 4 gün boyunca yine sabah ve akşam 3’er tane alınması gerekiyor. Gebelerde ve emziren annelerde Favipiravir kullanılmıyor.

Hidroksiklorokin’in ise sabah ve akşam 1’er tane olmak üzere, 5’inci günün sonunda toplam 10 tablet alınması öneriliyor. Bu ilaç ise kalp rahatsızlığı ya da ritim bozukluğu olan hastalarda kullanılmıyor.

Hastalar aldıkları dozu, bu broşürler üzerinden işaretleyerek takip edebiliyor. Broşürde herhangi bir yan etki görüldüğünde veya şikayetlerin artması durumunda, kişinin hekime başvurması gerektiği de uyarısı yapıldı.