Sağlıkçılara yönelik şiddet kınandı

Mardin Sağlık Platformu yaptığı yazılı açıklamayla son dönemde kentte yaşanan sağlık çalışanlara yönelik şiddeti kınadı.

Mardin Sağlık Platformu: “Bir daha, toplumda bizi derinden yaralayan kadına yönelik şiddetin işyerlerimize yansımasını görmek istemiyoruz.”

Mardin Sağlık Platformu tarafından yapılan yazılı açıklama ile sağlıkta yaşanan şiddet kınandı.

Sağlık çalışanlarının çoğu zaman şiddet ortamının izleyicisi olmadıklarını, ancak mağdurları olduklarının belirtildiği açıklamada, “Son zamanlarda ilimizde de birçok örnek vukuu bulmuş, geçtiğimiz günlerde Mazıdağı ilçesinde bir kadının intihar girişimi ve devamında ortaya çıkan görüntüler sağlık hizmeti sunulan bir kuruma yaklaşımın ne derece yakışıksız bir hal aldığını ortaya koymuştur. Yaşanan şiddet sonucu bir kadın intihara sürüklenmiş, yetmezmiş gibi hastanede sağlık çalışanlarına yansımış, sunulan sağlık hizmetlerinin aksamasına neden olunmuştur” ifadelerine yer verildi. 

‘Antidemokratik ve kapitalist sağlık model kökünden değişmeli’

Ayrıntılara bakmaksızın işyerlerindeki bütün şiddet türlerinin reddedildiğinin ve kınandığının belirtildiği açıklamada, “Bunlara sebep olan antidemokratik ve kapitalist sağlık modelinin kökünden değişmesi gerektiğini vurguluyoruz. Bir daha, toplumda bizi derinden yaralayan kadına yönelik şiddetin işyerlerimize yansımasını görmek istemiyoruz. Sağlıklı bir toplum ve güçlü bir sağlık sistemi için alınacak risk ve ödenecek bedelleri göze alıyoruz ancak bunun hasta tedavisi, toplum sağlığı ya da tarih çağlarındaki gibi tıp biliminin gelişimine katkı sunmak adına olmasını istiyoruz. Toplumcu bir sağlık sisteminin gerekliliğine inanıyor, sağlığın toplumsallaşmasını sağlayana kadar mücadelemizi yürüteceğimizi belirtiyoruz” denildi.

MA