‘Sağlıkta şiddet’ yasa teklifi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in, sağlıkta şiddeti önlemeye ilişkin verdiği yasa teklifi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Meclis Genel Kurulu – AA

Meclis Genel Kurulu’nda gündem dışı konuşmaların ardından, grup önerileri ele alındı. AK Parti’nin, infaz düzenlemesine yönelik kanun teklifinin Genel Kurul gündemine alınarak görüşülmesi ve teklif üzerindeki görüşmeler tamamlanana kadar çalışılmasına yönelik önerisi görüşüldü. AK Parti’nin Meclis Genel Kurulu’nun 10 Nisan’a kadar çalışmasına yönelik grup önerisi kabul edildi.

CHP, HDP ve İYİ Parti önerileri reddedildi

CHP’nin koronavirüsün iş ve işçi sağlığı üzerindeki etkileri, İYİ Parti’nin kapatılan kamu hastanelerinin yeniden açılması, HDP’nin koronavirüs salgını nedeniyle işçilerin sorunlarına yönelik araştırma önergelerinin bugün görüşülmesine dair grup önerileri ise kabul edilmedi.

Meclis Genel Kurulu’nda CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, sağlıkta şiddet yasası teklifinin doğrudan gündeme alınması için önerge verdi. Teklif üzerinde söz alan Şeker, Meclis kürsüsüne doktor önlüğü ile çıktı. Meclis Başkanvekili Levent Gök, Şeker’i “Sayın Şeker, benim Meclis uygulamalarımda sembolik olarak izin veriyorum, selamlayıp hemen çıkartmanızı rica edeceğim. İç tüzüğe de aykırı davranmamaya dikkat edelim.” diyerek uyardı.

‘Sadece alkış yetmez’

Uyarı üzerine doktor önlüğünü çıkarıp kürsüye asan Şeker, “Her ne kadar önlüğü çıkartsam da hekim kimliğimle konuşacağım, vekil kimliğimle değil. Sağlıkta şiddet yasası çıkana kadar da bu mikrofonda kalsın bu önlüğümüz.” dedi.

Üç gün halk olarak sağlıkçıların alkışlandığını ancak sonrasının boşluk olduğunu belirten Şeker, “Eğer biz halkla birlikte alkışladığımızın ötesinde, Meclis olarak bu sağlıkta şiddet yasasını çıkartmayacaksak ne farkımız kaldı sokakta alkış yapandan? Sadece alkış yetmez, biz sorumlulukları yerine getirelim istiyoruz.” diye konuştu.

Dünya Sağlık Günü dolayısıyla sağlık çalışanlarını kutlayan, görevi başında katledilen ile koronavirüs mücadelesinde hayatını kaybeden doktorları anan Şeker, daha sonra sağlıkçılara şiddet uygulayanlara verilen cezaları arttıran teklifle ilgili bilgi verdi.

‘Teklif bir buçuk yıldır komisyonda bekliyor’

Teklifin bir buçuk yıldır komisyonda beklediğini söyleyen Şeker, bu sürede 20 bin, son 7 yılda 90 bin sağlıkçının şiddete uğradığını, 2005 ila 2019 yılları arasında 9 hekimin görevlerinin başında öldürüldüğüne dikkat çekti. Şeker, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sağlık çalışanlarının önümüzdeki günlerde daha büyük bir mücadele azmine ihtiyaçları var ve bu sıkışan sağlık kapasitesinden dolayı daha fazla şiddete uğrama durumu söz konusu. Bunun için biz bu görevimizi yapalım ve bu yasayı bir an önce gündeme alıp, yasa teklifimizi yasa olarak buradan çıkartıp halk için mücadele veren sağlıkçılarımıza Meclis’ten bir moral desteği sağlayalım. Bu koronavirüs pandemi döneminde bize düşen sorumluluk budur. İspanyol gribinden ölenlerin döneminde, o günün yöneticileri yöneticilerin sorumsuzluğuyla hatırlıyorlar, biz de bugün sorumsuz davranmayalım ve bu yasayı bir an önce çıkartalım, hak ettikleri güvenceyi sağlık çalışanlarına verelim.”

HDP’li Beştaş: Destek vermeye hazırız

Teklifin oylamasına geçilmeden önce CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel konuştu. Özel, “Bu, bütün sağlık çalışanlarının çıkmasıyla kendilerini daha güvencede hissedecekleri bir kanun teklifi. Tarihi bir fırsat var.” dedi. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da, teklifin yarın gündeme alınabileceğini belirterek, “sağlıkta şiddet yasasına” destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

AK Parti’li Zengin: Bizim zaten hazırlığımız var

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise şöyle konuştu:

“Hekimlerimize karşı yapılan bu şiddet hareketlerini başından beri kabul etmemiz mümkün değil. Sayın Cumhurbaşkanımızla, bütün bakanlarımız ve Türkiye’nin önemli STK’lerinin bütün kuruluşlarının başkanlarıyla yaptığımız o ilk toplantıda Sağlık Bakanımızın bizlerden arzu ettiği iki şey vardı. Bunlardan bir tanesi, performans sistemiyle çalışıldığı için bu süreçte en yüksek tavandan ödeme yapılması, bir diğeri şiddetle alakalı bu kanunun çıkarılması. Birincisi gerçekleşti. Şimdi bu meseleyle alakalı bizim zaten bir hazırlığımız var. Fakat bu işi yaparken hep beraber yapalım istiyoruz.”

CHP’li Özel: AKP’nin taslağı Bakanın talebinin yüzde 20’sin bile karşılamıyor

Taslağı gördüğünü belirten CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Sağlık Bakanının talebinin yüzde 20’sini bile karşılamadığını söyledi. Özel, şöyle konuştu:

“Sağlık Bakanının talebiyle Türk Tabipleri Birliği’nin ve bizim verdiğimiz önergenin arasında küçük nüanslar var ama Adalet ve Kalkınma Partisi bu torbaya ya da gelecek torbaya dediği bir paragraflık metin, dağın fare doğurması, beklentinin boşa çıkması. O yüzden enine boyuna iki çalışmayı burada birleştirip gündemimize sağlıkta şiddeti beş parti alırsa bu teklif CHP’nin teklifi olmaktan da çıkıyor zaten. Bunu bekliyoruz. Böyle bir jesti sağlık çalışanları hak ediyor diye düşünüyoruz.”

Yapılan oylama sonucunda, Türk Ceza Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin İçtüzük’ün 37. maddesine göre doğrudan gündeme alınmasına ilişkin önerge kabul edilmedi.

Kaynak: MA – AA