Şahin: BioNTech aşısı Delta varyantına karşı etkili

BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, geliştirdikleri mevcut koronavirüs aşısının Delta varyantına karşı etkili olduğunu belirtti.

BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin Fotoğraf: AA

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin aşı güncellemesine ilişkin konuştu. Mevcut aşının Delta varyantına karşı etkili olduğunu belirten Şahin, herhangi bir güncellemeye şimdilik ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

‘Aşının güncellemesini gerektirecek başka varyantlar olası’

Pazartesi günü gazetecilere yaptığı açıklamada Şahin, “Önümüzdeki 6-12 ay içerisinde aşının güncellemesini gerektirecek başka varyantların ortaya çıkması çok olası. Ancak şu an böyle bir şey gerekmiyor” diye konuştu.

Şahin, şu anda aşıyı güncellemeye ilişkin verecekleri bir kararın, yeni bir varyantın baskın olmaya başlamasıyla 3-6 ay içerisinde yanlış çıkma ihtimaline değinerek, “Bu yüzden, değişiklik kararının zamanı da uygun olmalı” dedi.

Fotoğraf: AA

3. doza ilişkin kesin sonuçların haftaya sunulması bekleniyor

BioNTech’in internet sitesinde mevcut aşıya dair yayımlanan güncel raporda ise üçüncü doz aşının Delta dahil olmak üzere tüm varyantlara karşı en yüksek koruyucu etkinliği sağladığı belirtildi.

Ancak şirket, üçüncü doza ilişkin yapılan analizlerin kesin sonuçlarını gelecek haftalarda Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) ve Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) sunmayı planladıklarını da duyurdu.