‘Sahne sanatçıları görmezlikten geliniyor’

Diyarbakır’da bulunan müzisyen ve sahne emekçileri, pandemi kısıtlamalarından dolayı yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek çözüm talep etti. 

Diyarbakır’da bulunan müzisyen ve sahne emekçileri, pandemiden dolayı iş yerlerine getirilen kısıtlamalar sonrası işsiz kalan ve geçim sıkıntısı yaşayan müzisyenlerin intiharlarına ilişkin Yenişehir ilçesinde bulunan Sanat Sokağı’nda açıklama yaptı. Sahne emekçileri adına Engin Derya konuştu.

‘Görmezden geliniyoruz’

Konuşmasına hayatını kaybeden müziğin emektarı Hasan Saltık ile geçim sıkıntısı nedeniyle intihara sürüklenen müzisyenleri anarak başlayan Derya, intiharlardan büyük üzüntü duyduklarını aktardı. “Göz yumma, müzik susmasın” sloganıyla sanatçı ve müzisyenlerin yaşadığı ekonomik zorluklara dikkat çekmek için başlatılan kampanyaya değinen Derya, “Biz Diyarbakırlı sanatçı ve müzisyenler olarak yetkililere sesleniyoruz: Normalleşme sürecine geçmişken on binlerce emekçi, bağımsız çalışan, sanatçı, müzisyen, canlı müzik ve sanat mekanları, restoran ve küçük işletmeler saat sıkıntısından dolayı işlev dışı bırakılmıştır. Bilindiği üzere bu sektörün işe aktif başlama saatleri mercilerin belirttiği kapanış saatine denk gelmektedir. Ne yazık ki müzik ve sahne sanatçıları görmezlikten geliniyor” dedi.

‘Çözüm üretilsin’

Yaşam haklarının kısıtlandığına işaret eden Derya, daha fazla ölüm yaşanmaması için yetkilileri acil çözüm üretmeye çağırdı.

 Açıklama, alkışlarla sona erdi.

MA / DİYARBAKIR