CHP’den ‘sahte diplomalı’ Yerlikaya’ya: Kızaracak yüz varsa istifa edersin!..

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, mahkeme kararıyla diplomasının sahte olduğu kanıtlanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve eski milletvekili Hamza Yerlikaya’yı istifaya çağırdı.

Engin Özkoç – Hamza Yerlikaya

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve eski milletvekili Hamza Yerlikaya’yı lise diplomasının sahte çıkması sebebiyle istifa etmeye çağırdı.

Özkoç, paylaştığı video mesajında, Yerlikaya’nın “yalanlarına” cevap verdiğini söyledi.

“Mahkemede suçlu bulundu”

Hamza Yerlikaya’nın İmrahor Meslek Lisesi adına düzenlenmiş sahte diplomayı alıp Gazi Üniversitesi Spor Okulu’na kayıt yaptırdığını, bundan dolayı hakkında açılan davada suçlu bulunduğunu belirten Özkoç, mahkeme kayıtları olduğunu belirttiği belgeleri gösterdi.

CHP’li Özkoç, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Sahtekarlıktan suçlu bulunan bir kişi olarak nasıl oluyor da milletvekili seçilebiliyorsun, Cumhurbaşkanı Danışmanı olabiliyorsun, Vakıfbank Yönetim Kurulu’na atanıp milyonlarca para alabiliyorsun, hala Bakan Yardımcısı görevini sürdürebiliyorsun? Senin ondan sonra ne yaptıkların beni hiç ilgilendirmez.

Bu iktidar sahtekarları bakan yardımcısı, hırsızları büyükelçi yapıyor. Biz bununla mücadele ediyoruz. Bu ülkenin temiz, liyakat sahibi evlatları hak ettikleri makamlara gelsin diye uğraşıyoruz. Sende kızaracak yüz varsa bir an önce istifa edersin.”

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, eski AK Parti milletvekili ve eski güreşçi Hamza Yerlikaya’nın ortaokul mezunu olduğu ve sahte lise diploması kullandığı mahkeme kararıyla kesinleşti.

Kararda “Mevcut delil durumuna göre ancak sanığın sahte olan diplomayı bilerek kullandığı söylenebilir” denildi. Kararda Yerlikaya’nın ‘resmi evrakta sahtecilik’ yaptığı ortaya konurken, mahkeme hükmü erteledi. Bu ertelemeyle Yerlikaya cezadan kurtulmuş oldu.