Sahte içki nedeniyle 10 günde 58 ölü

9 Ekim’de Kırıkkale’de yaşanan sahte içkiden ölüm vakası, 10. gününde 58 kişiye ulaştı. Ele geçirilen metil alkol miktarı da 39 bin litreye ulaştı.

Amasya’da 4 bin 50 litre sahte içki ele geçirildi

Kırıkkale, İzmir, İstanbul, Kırklareli, Ankara, Mersin, Aydın, Muğla, Trabzon, Tekirdağ, Zonguldak illerinde metil alkolle üretilmiş sahte içki zehirlenmelerinde yurttaşların sayısı gittikçe artıyor.

Alkol ve alkollü içkilere gelen yüksek miktarlı vergi zammı sebebiyle merdiven altı üretime yönelen vatandaşlar, metil alkolden zehirlenerek hayatlarını kaybediyor.

39 bin litre metil alkol

Toplam 23 ilde görülen sahte alkol vakaları nedeniyle denetimler sıklaştırıldı. Bazı kentlerde jandarma ve polis ekipleri metil alkol operasyonları gerçekleştiriyor.

Yapılan operasyonlarda 39 bin sahte alkol ele geçirilirken, 2 binin üzerinde de hazır şişe içki toplandı.

78 Tutuklama

Sahte içki operasyonlarında 296 şüpheli tespit edildi, 78’i tutuklanarak adliyeye sevkedildi. Kaçakçılık kanunu’na muhalefetten yargılanan zanlıların duruşma tarihleri henüz açıklanmadı.

Metil alkol miktarı gün geçtikçe artıyor

Polis ve jandarmanın 9 Ekim’den bu yana 23 ildeki operasyonlarında yaklaşık 39 bin 850 litre ve 2 bin 165 şişe sahte alkol, 27 bin 225 litre ve 2 bin 850 şişe etil alkol ile 15 ton sahte alkol yapımında kullanılan malzemeye el konuldu.

25 yıla kadar hapis talep edilmişti

21 Temmuz 2020’de Ankara’da bir kişinin metil alkolden zehirlenerek ölmesinin ardından, içki imal eden şahıslar hakkında 25 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

AA – Haber Merkezi