Şair Ahmet Telli, ‘hayran sayfasından’ yapılan paylaşımlar nedeniyle yargılandı

Şair-Yazar Ahmet Telli, adıyla açılan bir hayran sayfasında yapılan paylaşımlar gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandı.

Şair-Yazar Ahmet Telli (ortadaki mavi gömlekli) Fotoğraf: Ali Haydar Çelebi

Şair-Yazar Ahmet Telli, “Ahmet Telli” ismiyle açılan bir hayran sayfasında yapılan paylaşımlar gerekçe gösterilerek hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla açılan dava Ankara 22’inci Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada Ahmet Telli ve avukatları hazır bulundu. Telli’ye destek amacıyla bazı HDP’li milletvekilleri de adliye önüne geldi.

‘Benim adımda çok fazla sahte hesap var’

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada savunma yapan şair Telli, “Hakaret eden hesaplar bana ait değil. Benim adım kullanılarak hayran sayfası açılmış. Benim adımda çok fazla sahte hesap var. Beraatımı istiyorum” dedi.

‘İddianamenin kabul edilmemesi gerekirdi’

Duruşmada söz alan Telli’nin avukatı Gülhan Tabak, “Bize göre iddianamenin kabul edilmemesi gerekirdi. Somut delil yok. Hangi telefondan paylaşım yapıldığıyla ilgili tespit yapıldığı araştırılabilir. İsim benzerliği ve kendisine ait fotoların sayfada olması ile ilgili bağlantı kurulmuş ama müvekkilimin internette onlarca fotoğrafı var. Bunun kendisine ait olduğunun ispatı mümkün değil. Müvekkilim tanınan bir şair” diye konuştu.

Şair Ahmet Telli’ye milletvekilleri destek verdi Fotoğraf: Ali Haydar Çelebi

‘Cumhurbaşkanı tarafsız ilkesini kaybetti bir partinin genel başkanı’

Söz konusu davanın açılmaması gerektiğini söyleyen Telli’nin avukatlarından İlyas Tanyeli ise “Cumhurbaşkanı tarafsız ve bağımsız ilkesini kaybetti artık bir partinin genel başkanı. Siyasi rakiplerine ‘illet’ diyen biri. Bu davanın açılması TCK’da 2016’da yapılan değişikliğe aykırı.” dedi. Savcılığın soruşturmasının eksik olduğuna dikkat çeken avukat Tanyeli, eksik soruşturmanın da hak ihlali olduğunu söyledi.

‘Onlarca hayran sayfası var’

İnternette onlarca hayran sayfası olduğuna işaret eden Tanyeli, şunları ifade etti: “Müvekkilim sadece şair değil aynı zamanda yazardır. Bu denli hakaret edemeyecek eğitime sahiptir. Savcılık bu iddianame ile hayali bir ilişki kuruyor. Bu sayfanın bize ait olmadığını ifade etmemize rağmen dava açıldı. Derhal beraat kararı verilmesini talep ediyoruz. Telli, 2017’de aktif kullandığı hesap dışında başka hesabının olmadığını, diğer hesaplarda yapılan paylaşımların dikkate alınmaması gerektiğini söylemişti”

Mahkeme, iddia edilen paylaşımların hangi kaynaklardan yapıldığının araştırılması için duruşmayı 7 Ocak 2021 tarihine erteledi.