Sakarya’da Kürt işçilere yönelik saldırıya tepkiler büyüyor

Mardin’den Sakarya’ya çalışmaya gelen Kürt işçilere yönelik işveren ve köylülerin saldırısına tepkiler büyüyor.

Sakarya Valiliği olayı yalanlayarak, saldırıyla ilgili görüntülerin nerede ve ne zaman yaşandığının tespiti ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü ile irtibata geçildiğini belirtti.

HDP Mardin Milletvekili Dündar, Valiliğin açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirtirken, CHP Milletvekili Tanrıkulu, “Bu görüntüleri izledikten sonra adli soruşturma başlatacak mısınız?” diye sordu.

Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Mardin’in Mazıdağı İlçesi’nden Sakarya’ya fındık toplamak üzere giden 16 Kürt tarım işçisi, dün sabah saatlerinde işveren ve köylülerin saldırısına uğradı. Saldırıya uğrayan işçilerden Barış Demir, olaydan önce işverenle aralarında bir sorun olmadığını dile getirerek, “Biz sabah çalışmak için bahçeye gittik. İşveren gelip, ‘köpek sürüsü’ diye laf söyledi. Bunun üzerine bahçeden çıktık” dedi.

Bahçeden çıktıkları için işveren tarafından “Siz burayı memleketiniz mi sandınız burası bizim” şeklinde tehdit edildiklerini aktaran Demir, “Bunun üzerine bize saldırdılar. 8 kişi 3 kişiye sopalarla saldırdı” diye konuştu. Saldırıdan sonra işçiler memleketlerine dönmek için yola çıktılar.

İşçilerin çığlıkları, kadın işçiye tokat görüntülere yansıdı

Saldırıyla ilgili görüntülerin paylaşılmasının ardından sosyal medya twitterda #sakaryadaişçileresaldırı etiketiyle çok sayıda paylaşım yapılarak, saldırıya tepki gösterildi. Paylaşımlar kısa süre içinde gündem oldu. Görüntülerde, işçilerin çığlıkları duyulurken, saldırı sırasında kadın işçiye yeşil tişörtlü bir erkeğin tokat atarak şiddet uyguladığı da görülüyor.

Milletvekili Dündar: Saldırıya uğrayan işçiler arasında yaralılar var

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar da twitter hesabından saldırıya uğrayan işçilerle iletişim halinde olduklarını belirterek, işçilerin anlatımlarını aktardı. Dündar, dün sabahın erken saatinde bahçeye fındık toplamaya giden işçilere bahçe sahibinin neden işe başlamadıklarını söyleyerek ağza alınmayacak küfür ve hakaretlerde bulunduğunu belirtti.

İşçilere ‘burası Mardin değil Sakarya’ tehdidi!

Irkçı saldırıya uğrayan işçilerin bu hakaretleri kabul etmeyeceklerini belirterek eşyalarını toplayıp memleketlerine dönmek üzere kaldıkları eve döndüklerini aktaran Dündar, şu bilgileri paylaştı:

“Bu esnada bahçe sahibi eli sopalı bir grupla birlikte işçilerin kaldığı eve gidip, ağza alınmayacak küfürler ederek ‘Burası Mardin değil Sakarya’ diyerek işçilere saldırıyor. Yüzlerinden yaralananlar var ancak ailelerimizin genel sağlık durumları iyi ve ailelerimiz memleketlerine dönüş yolundalar. Sakarya’da yaşanan bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız.”

‘Valiliğin açıklaması gerçeği yansıtmıyor’

Dündar, saldırının görüntüleri ortadayken Sakarya Valiliğinin meseleyi bahçe sahipleri arasında geçen kavga olarak açıklamasının gerçeği yansıtmadığına dikkat çekerek, “Kürt işçilere dönük gerçekleştirilen bu saldırı ırkçı bir saldırıdır ve diğer saldırıların bir devamıdır.” dedi.

CHP Milletvekili Tanrıkulu: Adli soruşturma başlatacak mısınız?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, twitter hesabından İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığını ve Sakarya Valiliği’ni etiketleyerek paylaşımda bulundu. Tanrıkulu, “Mardin’den Sakarya’ya çalışmak için gelen mevsimlik tarım emekçilerine, kucağında bebeği olan kadınlara darp… Bu görüntüleri izledikten sonra adli soruşturma başlatacak mısınız?” diye sordu.

Sakarya Valiliğinden açıklama

Saldırıya karşı tepkilerin ardından Sakarya Valiliği resmi internet sitesinde yaptığı yazılı açıklamayla işçilere yönelik saldırıyı yalanladı. Açıklamada, 22 Ağustos’ta Kocaeli’nde fındık bahçesinin sahipleri arasında yaşanan tartışmanın sonucunda arbede yaşandığı, Mardin nüfusuna kayıtlı iki kadın işçi ile Düzce nüfusuna kayıtlı bir erkek işçinin yaralandığı belirtildi. Açıklamada Kocaeli’nde yaşandığı belirtilen olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği ifade edilerek, “Bu konunun bugün değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen olayla bir bağlantısı tespit edilememiştir.” denildi.

‘Görüntülerin tespiti için Emniyet Genel Müdürlüğüyle irtibata geçildi’

Geçmişe dönük yapılan incelemede olaya ilişkin Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile 112 Acil Çağrı Merkezine intikal eden herhangi bir konu, olay veya şikâyet bulunmadığının öne sürüldüğü açıklamada, olayla ilgili görüntülerin nerede ve ne zaman yaşandığının tespiti ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü ile irtibata geçildiği belirtildi.