Sakarya’daki cinsel istismar davasına sanık avukatları 14 tanık sundu!

Sakarya’da “zincirleme şekilde çocukların cinsel istismarı” suçundan tutuklu yargılanan tarikat lideri Eyüp Fatih Şağba’nın avukatları mahkemeye 14 tanığın ismini sundu.

UCİM Genel Başkan Yardımcısı Ceylan, “İstismarın tanığı olmaz” diyerek, “Umut ediyoruz ki mahkeme bu tanıkları dinlese de dikkate almayacaktır. Çocuğun ifadesi geçerlidir.” dedi.

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde 12 yaşındaki kız çocuğuna dergahında cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklanan ve bir tarikatın lideri olduğu belirtilen Fatih Nurullah takma adlı Eyüp Fatih Şağba’nın yargılanmasına devam edildi. Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık Şağba tutuklu bulunduğu cezaevinden, mağdurun ailesi ise bulundukları ilden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. 

Taraf avukatları salonda hazır bulunurken, sivil toplum kuruluşu temsilcileri de duruşmayı izledi.

Sanık avukatları 14 tanık sundu!

Kimlik tespitinin ardından mahkeme heyeti, celse arasında dosyaya gelen belgeleri okudu. Görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, iddia edilen suçun niteliği ve mevcut durumu gözetilerek sanığın tutukluluk halinin devamını talep etti. Sanık avukatlarının, mahkeme heyetine dinlenilmek üzere 14 tanığın hazır olduğunu beyan etmesi üzerine, mağdur avukatları tanık sayısının sınırlandırılmasını istedi. 

Sanık Şağba’dan kumpas iddiası

Sanık avukatlarından Bülent Demir, mağdur ifadelerinin çelişkili olduğunu öne sürerek, celse arasında gelen belge ve dokümanlara karşı savunma yapmak için süre verilmesini istedi. Söz verilen sanık Şağba, kendisine kumpas kurulduğunu, bunun ilk iftira olayı olmadığını iddia etti.

Yaşının ileri olması nedeniyle sağlık sorunlarının baş gösterdiğini ifade eden Şağba, delillerin toplandığını belirterek, tutuksuz yargılanmayı talep etti. 

14 tanığın dinlenmesi talebine ret

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, sanık avukatlarının 14 tanığın dinlenilmesi isteğini reddederek, tanık sayısının makul seviyeye çekilerek bir sonraki celsede hazır edilmesine karar verdi. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 28 Mayıs’a erteledi.

UCİM’den açıklama: Cinsel istismarın telefon kayıtları ayan beyan ortadadır

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkanı Saadet Özkan, 12 yaşında bir çocuğun istismara uğradığını söyledi. Özkan, çocuklar için mücadeleye devam edeceklerini belirterek, “Çocukla birlikte olan cinsel istismarın telefon kayıtları ayan beyan ortadadır. Sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz.” dedi.

Derneğin genel başkan yardımcısı Yücel Ceylan da, davada sanık avukatlarının 14 tanık için dilekçe verdiğini belirterek, şunları ifade etti:

Biz Türkiye’nin her yerinde istismar davalarına giriyoruz. Ve inanın istismarcılar hep tanıdıklarını, arkadaşlarını, dostlarını tanık olarak getiriyorlar. Ve bu tanıklar genelde iyi adamdır, iyi adamdır, hoş adamdır, iyi işadamıdır, iyi arkadaştır, dosttur diye tanıklık ediyorlar. Ama bir her yerde şunu söylüyoruz. İstismarın tanığı olmaz. İstismar iki kişi arasında geçer dört duvar arasında o iyi dediğiniz şahsın nasıl bir insan olduğunu bilemezsiniz. Umut ediyoruz ki mahkeme bu tanıkları dinlese de dikkate almayacaktır. Çocuğun ifadesi geçerlidir.”

Süreç

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde jandarma ekipleri, 12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ihbarı üzerine Eyüp Fatih Şağba’yı Kuzuluk Mahallesi’nde bir evde gözaltına almış, şüpheli sevk edildiği hakimlikçe tutuklanmıştı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca Şağba hakkında hazırlanan ve 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, “zincirleme şekilde çocukların cinsel istismarı” suçundan 15 yıldan 40 yıl 1 ay 15 güne kadar, “çocuğa karşı kişiyi cinsel amaçlı hürriyetinden yoksun kılma” suçundan ise 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede, mağdur çocuğun annesinin, jandarmadaki ifadesinde şüpheliyi bir tarikatın lideri olarak tanıdığını, bu şahsın sohbetlerine katıldığını, ailesiyle söz konusu tarikata ait Akyazı ilçesindeki evde 5 ay kadar misafir olarak kaldıklarını, eşinin bu binada tadilat işi yaptığını söylediği aktarılıyor.

İddianamede, deliller değerlendirildiğinde müştekilerin beyanlarını teyit eder nitelikte, şüphelinin tevil yollu ikrarı, mağdurun çocuk izleme merkezinde alınan ve hayatın olağan akışına uygun beyanı, müştekiler ile tanığın anlatımlarının birbirleriyle uyumlu olması, mağdurun, uzman adli görüşmecinin, “Çocuğun, cinsel istismara uğradığına ilişkin detayların olduğu, çocuğun beyanlarına itibar edileceği kanaatine” ilişkin görüşü dikkate alındığında şüphelinin cezalandırılmasının talep edildiği görüşüne yer veriliyor.

Kaynak: UCİM/AA