Sakarya’daki ırkçı saldırıya müebbet hapis

HABER MERKEZİ – Sakarya’da Kürtçe konuştuğu için Kadir Sakçı’yı öldüren ve oğlunu yaralayan Hikmet Usta’ya müebbet ve 15 yıl hapis cezası verildi.

Sakarya’da Kürtçe konuştuğu için Hikmet Usta tarafından uğradığı ırkçı saldırı sonucu hayatını kaybeden Kadir Sakci davası karara bağlandı. Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD) twitter hesabından yaptığı açıklamada, mahkemenin sanık Hikmet Usta’ya maktule yönelik eyleminden dolayı müebbet hapis cezası, ağır yaralanan oğluna yönelik eyleminden dolayı 15 yıl hapis cezası verdiğini bildirdi. Açıklamada, heyetin verdiği cezalarda herhangi bir indirim uygulamadığı belirtilerek, “Umarız ki bu ceza tüm ırkçı saldırılar açısından caydırıcı olur.” denildi.

Olay Sakarya’nın Hendek ilçesinde Yenimahalle Beştepeler Caddesindeki bir kıraathanenin önünde 2018 yılının Aralık ayında gerçekleşmişti. Kıraathanenin önünden geçen Kadir Sakçı ve oğlu Burkan Sakçı’nın önü Hikmet Usta ve yanındakiler tarafından kesildi. Kürtçe konuşan baba ve oğula “Kürt müsünüz, Suriyeli mi?” diye soran Hikmet Usta, “Evet, Kürdüz” yanıtını alınca, “Zaten sizi sevmiyorum” diyerek ateş açtı. Saldırıda Kadir Şakçı hayatını kaybederken oğlu Burkan Şakçı ağır yaralandı. Saldırının ardından Bursa’ya kaçan ve orada gözaltına alınan Hikmet Usta ifadesinde, “Olay esnasında sarhoştum, hatırlamıyorum” diyerek kendini savundu.

Sakarya Valiliği de olayın sebebinin çarpıtılarak etnik bir nedenden kaynaklanmış gibi algı yaratıldığını, gerçekle alakası olmadığını öne sürdü. Saldırganın alkollü olduğu ve pek çok suçtan sabıkası bulunduğunu belirten Valilik, olayın “küfürlü konuşmaya yapılan ikaz” üzerine çıktığını iddia etti.