Sakarya’daki Kürt işçilerine yönelik ırkçı saldırıya ‘takipsizlik’

Sakarya’da 4 Eylül’de Kürt işçilere yönelik gerçekleşen ırkçı saldırı soruşturmasında takipsizlik kararı verildi. Avukatlar karara itiraz edecek.

Irkcılar darp edilen Kürt işçilere ‘Burası Mardin değil, burası Sakarya’ demişti.

Mardin’in Mazıdağı ilçesinden Sakarya’ya giden Kürt işçilere yönelik 4 Eylül’de işveren ve köylülerin gerçekleştirdiği ırkçı saldırıya ilişkin “Halkı kin ve düşmanlığa sevk etme suçu”ndan başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararına Mardin Barosu avukatları Leyla Kaya, Kemal Erdem, Nurullah Öner ve eski Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan itiraz edecek.

‘İtiraz edeceğiz’

Beraberindeki avukatlarla birlikte Kocaali Savcılığı ile görüşen eski Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan, görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. Kazan, “Olay ortaya çıkar çıkmaz savcılık dosyayı açmış. Dosya açılmış olmasına rağmen başta valilik olmak üzere idari kurumlar bunu inkar etti. Gereği hızlı bir biçimde yapılmadı. Saldırı sırasında Kürt işçilere ‘Burası Mardin’e benzemez, Burası Sakarya’ denmiş. Bunun tek bir adı var ayrımcılık. Orada Düzceli, Ordulu, Trabzonlu bir işçi olsaydı ‘burası Trabzon’a benzemez’ diyemezlerdi. Mardinli bir Kürt işçi olunca bunu çok rahat bir şekilde söyleyebiliyorlar. Bu açık ve net bir şekilde ayrımcılıktır ancak bu ayrımcılığa rağmen takipsizlik kararı verildi. Biz bu karara itiraz edeceğiz” dedi.

MA