Sakarya’daki patlamada enkaz kaldırma çalışması sürüyor

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından 3’ü kayıp 7 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Sağlık Bakanı Koca, hastaneye kaldırılan 114 yaralıdan 92’sinin taburcu olduğunu belirtti.

Koca, toplam 186 çalışanın olduğu fabrikada 20 kişinin izinli olduğunu, diğer kişilerle ilgili çalışmaların ise devam ettiğini açıklamıştı.

Patlamanın ardından enkaz kaldırma çalışması başlatıldı Fotoğraf: AA

Sakarya’nın Hendek Yukarıçalıca mevkisindeki havai fişek fabrikasında dün meydana gelen ve yaklaşık 50 kilometre uzaklıktan, kentin birçok noktasından duyulan patlamanın ardından bölgeye gelen ekipler çalışmalarını gece boyunca da sürdürdü.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre, sabah saatlerinde iş makineleriyle enkaz kaldırma çalışmaları gerçekleştirilen bölgede, AFAD ekipleri arama kurtarma köpekleriyle intikal etti. Jandarma ekiplerinin geniş alanda güvenlik önlemi aldığı bölgedeki çalışmalar devam ediyor.

Fotoğraf: Aa

Hastaneye kaldırılan yaralıların tedavisi devam ediyor

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce, patlamada yaralananları Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelerek yaralılar hakkında yetkililerden bilgi aldı. 

Bakanlar bölgeyi havadan inceledi

Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, patlamanın meydana geldiği havai fişek fabrikasının bulunduğu bölgeyi havadan inceledi. Soylu ve Koca incelemenin ardından açıklama yaptı.

‘Çalışan sayısı 186 kişi’

Sağlık Bakanı Koca ise “Şu an hayatını kaybeden 4 vatandaşımız oldu. Hastanelerimize 97 yaralımız nakledildi. Çalışan sayısı toplam güvenlikle birlikte 186. Şu an 100 kişiye ulaştığımızı biliyoruz. 20 kişinin işe gelmediğini biliyoruz. Diğer kişilerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor.” açıklamasında bulunmuştu. 

‘114 kişiden 92’si taburcu oldu’

Bakan Koca, twitter hesabından yaptığı son paylaşımda ise şu bilgileri verdi: “Hastaneye kaldırılan 114 kişiden 92’si taburcu oldu, 22’sinin tedavisi sürüyor. Hayatını kaybeden 4 yurttaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum.”

‘4 vefat 3’ünü arama tarama çalışmalarına devam ediyoruz’

Süleyman Soylu ilerleyen saatlerde yaptığı açıklamada ise, şu bilgileri aktardı: “Toplam 186 kişinin içeride olduğunu söylemiştik. Bu 186 kişiden bizim hastaneye gitmediğini tespit edemediğimiz ve şu ana kadar da ulaşamadığımız toplam kişi sayısı 7. Sayın Bakanımız 4 kişinin hayatını kaybettiğini söylemişti. 3 kişinin akıbetiyle ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.” 2 vatandaşın adli tıpta kimlik tespitinin yapıldığını belirten Soylu, “7 kişilik bir kaybımız var, 4’ü vefat. 3’ünü de arama tarama çalışmalarına devam ediyoruz.”  dedi.

‘Fabrikada 21 ayrı birim bulunuyor’

Fabrikada yaklaşık 21 ayrı birim olduğunu belirten Soylu, “Bunların da 18’inin soğutma çalışması sona erdi. 3’ünde soğutma çalışması kaldı.” dedi. “7 kişi diyoruz ama bu yaptığımız tespit, listeler üzerinden” diyen Soylu, “Fabrikada çalışanlar üzerinden yapılan bir tespit. Tabii dışarıdan gelme biliyorsunuz bu tip kazalarda bazen misafir olarak bulunma, dışarıdan gelme veya listede olmayanlarla ilgili de tespit yapılabilir. Elbette bunların tamamı arama-tarama çalışmaları sonrası ortaya çıkacaktır. 

CHP patlama bölgesinde

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, bazı milletvekilleri ve partililerle patlamanın yaşandığı Hendek ilçesine geldi. Başkanvekili Özkoç, “Bütün hastanelerde gerekli tedavi çalışmaları yapılıyor. Devletin bütün imkanları burada.” ifadesini kullandı.

HDP: Kamuoyu doğru bir şekilde bilgilendirilmeli

HDP Emek Komisyonu Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, yaptığı açıklamada yaşanan patlamaya ilişkin “Can kayıplarına neden olan bu patlama ile ilgili kamuoyu doğru bir şekilde bilgilendirilmelidir. Felaketin nedeni, varsa idari kusur ve ihmaller derhal açıklanmalıdır” dedi.