Saklı Haç Belgeseli’nin Türkiye’deki son gösterimi yapıldı

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde yaşayan Müslümanlaştırılmış Ermenilerin yakınlarının hikayesini konu alan Saklı Haç adlı belgeselin Türkiye’deki son gösterimi yapıldı. Ankara’da düzenlenen gösterimde konuşan belgeselin yönetmenlerinden ve yeni1mecra editörlerinden Altan Sancar, ikinci bir çalışma için hazırlıklara başladıklarını duyurdu.

Editörlerimizden Altan Sancar ile araştırmacı Serhat Temel’in yönetmenliğinde çekilen, Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde yaşayan Müslümanlaştırılmış Ermenilerin 1915’ten günümüze uzanan hikâyelerine odaklanan ‘Saklı Haç’ belgeseli, Türkiye’deki son gösterimini Ankara’da gerçekleştirdi.

Ankara’da Bahar Cafe’de gerçekleştirilen gösterime çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, gazeteciler ve yurttaşlar katıldı. Gösterim ardından konuşan Altan Sancar, Türkiye’de yaşayan Ermeni ve Süryanilerin toprak altında kalan hikayelerini anlatmaya devam edeceklerini dile getirerek ikinci bir belgesel çalışmasının hazırlıklarına başladıklarını duyurdu.

Saklı Haç belgeselinin konusu

Çalışmalarına 2018 yılının Haziran ayında başlanan belgeselde 1915 ve sonrasında ilçede ve çevresinde yaşayan Ermenilerin akıbeti, Müslümanlaştırılmış Ermenilerin yaşadığı kimlik bunalımı ele alınıyor. İlk bölümünde Eğil ve çevresine yoğunlaşılan belgeselin ikinci bölümünde ise katliam sonrası yaşanan travmalara, bu duyguları yaşayan insanların kendilerinden sonraki kuşaklara aktardıkları hikâyelere ve parçalanan ailelere ışık tutuluyor.

Görüntü yönetmenliğini gazeteci Şiyar Dicle, kameramanlığını gazeteci Sertaç Kayar ve müziğini ise sanatçı Sasa Serap’ın yaptığı belgeselin ilk gösterimi 16 Haziran’da Diyarbakır’da gerçekleştirilmişti. (yeni1mecra)