Saldırgan güvenlik kamerasını fark etti, elektrik şalterini indirdi

Marmaris’te HDP ilçe binasını kurşunlayan saldırganın içerideki güvenlik kamerasını fark edince elektrik şalterini indirdiği ortaya çıktı.

İlçe Eşbaşkanı Göknar,  “Psikolojisi bozuk biri kamerayı etkisiz hale getirmeyi nasıl akıl edebiliyor? Bu detay bile olayın ne denli planlı programlı olduğunu gösteriyor.” dedi.  

Muğla’nın Marmaris ilçesinde saldırgan A.T.D, HDP binasına dün sabah erken saatlerde pompalı tüfekle kurşun yağdırdı, içeride kimsenin olmadığı parti binasının camları kurşunlarla kırıldı. Mezopotamya Haber Ajansı’ndan Semra Turan’ın haberine göre; parti binasının içine giren A.T.D., içeride de ateş etmeyi sürdürdü. Duvara asılı “Demokratik siyaset tasfiye edilemez” pankartına onlarca kurşun sıkan A.T.D., içerideki eşyaları da tahrip etti.

Saldırganın ifade işlemleri sürüyor  

Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay sonrası polislerce yakalanan A.T.D.’nin tutulduğu Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifade işlemleri sürüyor.   

Parti binasındaki eşyalara da kurşun sıktı.

Kamerayı fark etti, elektrik kontağını kapattı

İktidara yakın medya tarafından olaya dair servis edilen haberlerde “psikolojisi bozuk” olarak gösterilen saldırgan A.T.D.’nin parti binasına girdikten sonra içerideki güvenlik kamerasını fark etmesi üzerine elektrik kontağını kapattığı ortaya çıktı. Saldırgan A.T.D., bu şekilde görüntüsünün alınmasını engellemek istedi. Kameranın öncesinde kaydettiği görüntülere ise polislerce el konuldu.  

Eşbaşkan Göknar: Kamerayı etkisiz hale getirmeyi nasıl akıl ediyor?’

HDP Marmaris İlçe Eşbaşkanı Güven Göknar

Saldırganın medyada bu şekilde lanse edilmesine tepki gösteren HDP Marmaris İlçe Eşbaşkanı Güven Göknar, şunları ifade etti:

“Psikolojisi bozuk denilen kişi pompalı tüfekle camları kırıp içeri girdiği gibi önce elektrik saatini buluyor. Ardından sigortaları kapatıyor. Böylece kamerayı etkisiz hale getirdikten sonra içeriyi kurşunluyor. 4-5 tane raporu olduğu söylenen biri kamerayı etkisiz hale getirmeyi nasıl akıl edebiliyor? Bu detay bile olayın ne denli planlı, programlı olduğunu gösteriyor” dedi.  

‘Hiçbir kurşun HDP’ye geri adım attıramaz’

Partilerini hedef alan saldırganların arkasındaki güçleri tanıdıklarını söyleyen Göknar, “Saldırıları kimlerin yaptırdığını biliyoruz.” dedi. HDP’yi bu şekilde korkutup, geri adım attırmalarının mümkün olmadığını söyleyen Göknar, şunları kaydetti:

“HDP bu ülkenin demokrasi ve barışına sahip çıkan bir partidir. Yıllardır dirençle büyüyen bir kitlesi vardır. Bunu bir kez daha gördük. Türkiye’nin her yerinden binlerce kişi bizi arayarak, destek mesajlarını iletti. Bu dayanışma bizi daha çok güçlendiriyor. Bu saldırılarla bizi yıldıramayacaklar. Deniz’e söz verdik. Demokrasi ve barışı bu ülkeye bizler getireceğiz. Hiçbir kurşun HDP’ye geri adım attıramaz. HDP’de cesaret vardır.” 

Milletvekili Çepni: Katliam siyaseti yapılıyor

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de 2015’ten bu yana partilerine yönelik katliam siyaseti yürütüldüğünü belirterek, Ankara, Diyarbakır, Suruç ve İzmir’de yapılan katliamları hatırlattı. Çepni, şunları ifade etti:

“Bütün bunların sebebi HDP merkezli gelişen demokrasi ve özgürlük mücadelesidir. HDP, AKP-MHP rejimine teslim olmadı, boyun eğmediği için katliam siyaseti yapılıyor. HDP sustururlarsa emek ve demokrasi güçlerini etkisizleştirebileceklerini düşünüyorlar. En örgütlü ve kitlesel politikanın merkezinde olan güç HDP olduğu için saldırıyorlar.”

AKP-MHP’nin söylemleriyle partilerine yönelik saldırıların siyasal iklimini örgütlediklerini söyleyen Çepni, “HDP’nin imhası üzerine kitlelerini elinde tutmak istiyorlar. Saldırıların sorumlusu da talimatını veren de Saraydır. Oyunları bozan bir mücadele yürütüyoruz. Saldırılara karşı daha çok örgütlenip, siyaset yapacağız.” şeklinde konuştu. Çepni, herkesi HDP etrafında kenetlenmeye davet etti.