Saldırıya uğrayan Kürt işçileri ziyarete ‘Covid-19’ engeli

Sakarya’da saldırıya uğrayan Kürt işçileri ziyaret etmek için Diyarbakır’dan Mardin’in Mazıdağı İlçesi’ne bağlı Yücebağ mahallesine gelen heyetin, Covid-19 salgını gerekçesiyle işçilerle görüşmesine izin verilmedi.

Diyarbakır’da bir araya gelen heyet, Sakarya’da saldırıya uğrayan Kürt işçileri ziyaret etmek amacıyla Mazıdağı İlçesi’ne bağlı Kelekê (Yücebağ) Mahallesi ile bağlı Dêr ve Karasu mezralarına gitmek üzere bu sabah yola çıktı.

Sıkı güvenlik önlemi alındı

Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Heyet gelmeden önce işçilerin yaşadığı yerleşim bölgesinde sıkı güvenlik önlemleri alındı. Mahallenin girişi jandarma bariyerleri ve zırhlı araçlarla geçişlere kapatıldı. Görevli bazı askerlerin korucuyu elbise giydiği görüldü.

Heyette yer alanların kimlik kontrolleri yapıldı

Yol üzerinde oluşturulan kontrol noktalarında heyette yer alan DTK yetkilileri, DBP Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Sözcüsü Ebru Günay, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Milletvekili İmam Taşçıer, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Başkanı Sinan Çiftyürek, Azadi Partisi, Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürt Demokratlar Platformu (PDK-Bakur) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T) temsilcilerinin kimlik kontrolü yapıldı.

Heyetin işçilerle görüşmek için askeri yetkililer görüşmesi sürüyor

Heyet askeri yetkililerle görüştü

Mahallenin girişine kadar gelen heyetin işçilerle görüşmesine “Mahallenin karantinaya alındığı” gerekçesiyle izin verilmedi. Heyette yer alan isimlerin ulaştığı mahalle sakinleri ise, mahallede Covid-19 vakasının bulunmadığını belirtti.

İşçileri ziyareti engellenen heyet bölgeden ayrıldı

Heyette yer alan HDP’li milletvekilleri, bir süre askeri yetkililerle tartıştı. Sonuç alınamayan tartışmanın ardından heyet bölgeden ayrıldı. Ziyaretlerinin engellenmesine tepki gösteren heyet, Diyarbakır-Mardin karayolu üzerinde açıklama yaptı.

Çiftyürek: Hükümet bu saldırıları izlemekle yetiniyor

Heyette yer alan KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, “Kürtler Sakarya gibi birçok yerde saldırıya uğruyor ve hükümet yetkilileri bu saldırıları sadece izlemekle yetiniyor. Bugün tüm kurumlar Kürt halkı adına tek bir ağızdan açıklamalar yapıyor. Devlet kurumlarının yaptığı açıklamalar tabi ki de gerçeği yansıtmıyor.” dedi.

Kürt ittifakını bu saldırılara karşı tavır almaya çağırdıklarını belirten Çiftyürek, “Kürt halkına karşı yapılan bu ırkçı saldırıları durdurmaları gerekiyor. Kürt halkı bu saldırılara karşı her yerde tepki göstermelidir” şeklinde konuştu.

‘Saldırıya uğrayan işçilere sahip çıkmayan askerler bugün ziyaretimizi engelledi’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da, ziyaretlerinin engellenmesine tepki gösterdi. Beştaş, şunları ifade etti:

“Bugün Sakarya’da saldırıya uğrayan işçilere sahip çıkmayan asker, orada kadınları tokatlayan ırkçılara karşı gelmeyen askerler, orada olan biteni engellemedi. Ama bugün geçmiş olsun dileklerimizi, işçileri ziyaret etmemizi engelledi. Tüm bu saldırırlar, AKP ve MHP’nin zihniyetidir. Kürtçe konuşanlara dahi saldırıyorlar. Bu tehlike çok büyük. Asıl bölücülük yapanlar onlardır. Bölücülüğün tarihini yazıyorlar. Her gün et ve tırnağız diyenler, tek bir açıklama yapmış değiller. Biz buradan tekrardan söylüyoruz, iç çatışmanın önüne geçmeye çalışıyoruz. Bu duruma en fazla Türk halkı tepki vermelidir.” 

‘Mahallede herhangi bir vaka tespit edilmedi’

Engellemeye gerekçe yapılan salgınla ilgili şimdiye kadar köyde herhangi bir vaka tespit edilmediğine dikkat çeken Beştaş, “Karantina süreci ancak ve ancak bir yerde virüs tespit edildikten sonra başlar. Sorduğumuzda bize ‘karantina için çalışmaları başlattık’ diyorlar. Bu durumda engellemenin bizim için yaptıklarını gösteriyor.” dedi.  

Mahalle 7 gün süreyle karantinaya alındı

Mazıdağı Kaymakamlığı yaptığı açıklamada İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulu’nun Kelekê (Yücebağ) Mahallesi ile mahalleye bağlı Dêr ve Karasu mezraları için şu kararı aldığını duyurmuştu:

“Mevsimsel tarım işçilerinin sirkülasyonunun yoğun olduğu, bu işçilerimizin karantina kurallarına uymadan yerleşim yerlerine geldikleri anlaşıldığından, toplum sağlığı açısından Covid-19 sağlık taramalarının yapılmasına ve 06.09.2020 saat 20.00’dan itibaren 7 gün süre ile karantinaya alınması kararı alınmıştır.”