Salgın döneminde 700 bin akciğer tomografisi çekildiği tahmin ediliyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş, Türkiye’de Covid-19 salgın döneminde teşhis aşamasında yaklaşık 600-700 bin civarında Bilgisayarlı Tomografi (BT) çekildiğini tahmin ettiklerini belirtti.

Siemens açıklamasına göre, Covid-19 salgının Türkiye’de etkisini göstermesinden sonra, teşhis aşamasında en çok kullanılan sağlık ekipmanlarının başında Bilgisayarlı Tomografi (BT) geldi. Beyin, kalp-damar, kas-iskelet, akciğerler gibi organların ve organ sistemlerinin görüntülenmesinde sıklıkla BT sistemleri bir tanı aracı olarak kullanılıyor.

‘Bilgisayarlı tomografiler etkin olarak kullanılıyor’

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Türk Toraks Radyolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Recep Savaş, BT’lerin etkin olarak kullanıldığını ifade etti. Salgın döneminde çekilen akciğer BT tetkik adedinin net olarak bilinmediğini belirten Savaş, bu sayının 600-700 bin civarında olduğunu tahmin ettiklerini kaydetti.

Savaş, “Covid-19 salgınında çekilen yüksek sayıda akciğer tomografileri bir anlamda ‘akciğer taraması’ olarak da görülebilir.” bilgilerini verdi.

Radyasyon riski azaltıldı

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Profesör Doktor Şükrü Mehmet Ertürk, yeni nesil teknolojilerde radyasyon miktarının minimum düzeyde olduğunu belirtti. Ertürk, şunları kaydetti:

“Bu konuda çalışmalar bulunuyor ve önemli mesafeler de kat edildi. Örneğin maruz kalınan dozu önemli derecede azaltan kalay filtre sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde Covid-19 pnömonisi ya da akciğer kanseri şüphesi ile akciğer tomografisine ihtiyaç duyulan hastalarda radyasyon dozunun neredeyse bir akciğer röntgeni seviyesine kadar indirilebildi. Ayrıca raporların etkin okunmasını sağlayan yapay zeka uygulamaları da hastaya verilecek ilacın en aza indirilmesini sağlayarak bu anlamda riski azaltmaya yarıyor.”

Hastaya 3-6 defa BT çekimi yapılıyor

Açıklamada verilen bilgilere göre, Covid-19 teşhisi ile en az bir BT çekimi ve ardından yürütülen tedavinin takibinde bir hastaya yaklaşık 3 ila 6 kez BT çekimi yapılabiliyor. Bu çekimler de hastalara verilen radyasyon dozunda belli soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

OECD’nin 2017 senesinde yayınlanan verisine göre Türkiye‘de her bin kişi için 207 adet BT tetkiki yapılıyor. Bu sayı Amerika’da her bin kişi için 271 olarak gerçekleşirken bu oranların Covid-19 pandemisi sürecinde daha da arttığı düşünülüyor.

AA – İSTANBUL