Salgın nedeniyle kapalı olan okullar, anasınıfı ve ilkokul 1’inci sınıflar için açıldı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle mart ayından beri kapalı olan okulların kapıları, anaokulu ve ilkokul 1’inci sınıflarda yüz yüze eğitim için açıldı.

Öğrencilerin katılmasının zorunlu olmadığı yüz yüze eğitim, bir gün sürecek.

Beylikdüzü Haldun Taner İlkokulu’na gelen öğrenciler Fotoğraf: AA

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), okullarda yüz yüze eğitim, seyreltilmiş uygulamalarla anasınıfı ve ilkokul 1’inci sınıflarda haftada bir gün olacak şekilde başlatıldı. Covid-19 salgını nedeniyle mart ayından beri kapalı olan okullar, alınan “tedbirler” çerçevesinde kapılarını anasınıfı ve ilkokul 1’inci sınıflar için açtı. 

21-25 Eylül’de bir gün yüz yüze eğitim olacak

Yeni eğitim öğretim dönemi, TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla 31 Ağustos’ta başlatılmıştı. Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül’de gerçekleştirilecek uyum programı okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda “1 gün yüz yüze eğitim” şeklinde olacak. 

Beylikdüzü Haldun Taner İlkokulu’na gelen öğrenciler Fotoğraf: AA 

Öğrencilerin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak

Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek.

Okul yönetimlerinin 21-25 Eylül haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar vereceği uyum programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, ilkokul 1’inci sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10’ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak.

İmkan ve şartlara göre sınıf mevcudunun sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde iki ayrı gruba ayrılması ve her grubun okula uyum programının birbirinden farklı günlerde olması sağlanacak. Teneffüs saatlerinde öğrencilerin sosyal mesafeye uymaları için gerekli yönlendirmeler yapılacak.

Beylikdüzü Haldun Taner İlkokulu’na gelen öğrenciler, ateşleri ölçülüp, elleri dezenfekte edildikten sonra okula alındılar Fotoğraf: AA

28 Eylül-2 Ekim tarihlerinde haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında da haftada 2 gün her biri 30’ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim yapılacak. Ders saatleri arasında 10’ar dakikalık dinlenme süresi verilecek.

Okul yönetimlerince teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar gerçekleştirilecek.

Kaynak: AA