Salon verilmeyince HDP kongresini açık alanda yaptı

HDP Eskişehir İnönü İlçe Kongresini, salon sahibine yapılan baskı nedeniyle açık alanda yapmak zorunda kaldı.

Hasan Akbaş

HDP Eskişehir İnönü İlçesi kongresi, tutulan salon mekanının gördüğü baskı nedeniyle kongre günü kapasını kapattı. HDP de bir dinleme tesisinin açık alanında kongresini yaptı.

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eskişehir İnönü ilçe kongresi yapılması için partililer Orta Mahalle Okullar Caddesi, Kibar Sokak 14/D adresine geldi. Salonu kiralayan partililer, kapının kapalı olduğunu gözlemledi.

HDP’liler akaryakıt istasyonunun bulunduğu açık bir alanda kongrelerini yaptı.

Bunun üzerine partililer ile hükümet komiseri tutanak tuttu ve kongrenin Gürcan Akaryakıt Tesisleri’nin açık alanında yapma kararı aldı. HDP’liler akaryakıt tesisinin açık alanında kongresini yaptı.

HDP: Mekan sahibini polis tehdit etti

HDP Genel Merkezi, partilerine baskı yapıldığını ve kongrenin engellenmek istendiğini bildirdi. HDP, “Kiralanan mekanın sahibinin polis tarafından tehdit edilmesi üzerine söz konusu kongre açık alanda gerçekleştirilmiştir” denildi. HDP, kongrenin bir benzinliğin yanında gerçekleştirildiğini ve yeni yönetimin belirlendiğini bildirdi.

PM Üyesi Ercan: Polis iptal etmek için uğraştı

HDP Parti Meclis Üyesi Şükriye Ercan ise kongreden yaklaşık 15 gün kahve olarak kullanılan işyerini kiralamak için gittiklerini belirterek, “Kahveci bize bütün partiler kongresini burada yapıyor. Kiralama ücreti olarak 500 TL ile anlaştık. 100 TL de kaparo verdik” dedi.
Kongre öncesinde Güvenlik Şube polislerinin İl Eş Başkanı Enver Tek’i aradığını aktaran Ercan, Yeni1mecra’ya şunları anlattı:
“Buranın pazarı var. Bir provakasyon olur, kongrenizi erteleyin, diyor. İl Eş Başkanımız da ertelemeyeceklerini söylüyor. Bunun üzerine yine arıyorlar. Kahve kapalı, kongreyi erteleyin diyor. Yine İl Eş Başkanımız ertelemeyeceğiz, gerekirse kahvenin önünde kongremizi yaparız diyor.”

Ercan: Polis HDP’lileri ilçeye sokmadı

PM Üyesi Şükriye Ercan bundan sonraki gelişmeleri şöyle özetledi:
“Polis İnönü ilçesinin girişini kapattı. Bizi ilçeye sokmadı. Kahveye gitmek istedik, polis yolu kapattı ve ilçeye girişimize izin vermedi. Bunun üzerine Seçim Kurulu Başkanı, kongrenin mekan sahibinin tehdit edildiğini ve ulaşılamadığını belirten bir tutanak tuttu. Ama polis bunu imzalamadı. Bunun üzerine ilçe dışındaki bir petrol istasyonu adres gösterildi. Ben de sahibine rica ettim, kongremizi orada yaptık”