TBMM Başkanvekili Sancar: 2023’te cumhuriyeti kaybedebiliriz

Türkiye’nin son güncel gelişmeleri, kayyum atamaları, ‘Mardin modeli’, ‘rejim değişti’ tartışmaları ile Türkiye’nin demokratikleşmesi için atılacak adımlara ilişkin TBMM Başkanvekili ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar’la konuştuk.

Ankara’nın simge yerlerinden Gençlik Parkında yeni1mecra’dan İrfan Uçar’ın sorularını yanıtlayan Sancar, cumhuriyetin ortadan kaldırılacağı tehlikesinin olduğuna dikkat çekti.

‘2023’te cumhuriyet olmayabilir’

Kayyum atamaları, ‘Mardin modeli”ne ilişkin de konuşan Sancar cumhuriyet ile ilgili, “Cumhuriyet evet bizim de savunduğumuz bir yönetim modelidir. Ama Türkiye Cumhuriyeti kurulurken demokrasi açısından çok eksiklikler ve yanlışlarla kuruldu. Biz şimdi cumhuriyeti demokratikleştirme mücadelesi yürütüyoruz. Bu mücadeleyi de geniş kesimlerle birlikte sürdürmek istiyoruz. Eğer cumhuriyeti demokratikleştiremezsek, cumhuriyet de elden gidebilir. Yani cumhuriyet de artık mevcut olmayabilir 2023’te… Bence bu iktidar 2023 hesaplarını cumhuriyetten farklı bir yönetim modeline geçme üzerine kuruyor” diye konuştu.

Sancar, cumhuriyeti savunan tüm kesimleri bu konuda birlikte hareket etmeye çağırdı.

Sancar ile söyleşideki diğer başlıklar ve daha fazlası video haberimizde…

Tüm videolar için yeni1mecra Youtube kanalına buradan ulaşabilir, yeni videolardan haberdar olmak için kanala ücretsiz abone olabilirsiniz.