Sancar: Devletin Elçi cinayetini aydınlatmaya niyeti yok

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Tahir Elçi’yi mezarı başında anarak, “Devletin ve hükümetin Elçi cinayetinin aydınlatmaya dönük bir niyetinin olmadığını belirterek, “Şimdi onun katledilişinin ardındaki hakikati ortaya çıkarmak ve adaleti sağlamak için hepimiz üzerimize düşeni yapmak zorundayız.” dedi.

Tahir Elçi ölümünün 5’inci yıldönümünde mezarı başında anıldı

Diyarbakır Barosu Başkanlığını sürdürdüğü dönem öldürülen Tahir Elçi, ölümünün 5’inci yıldönümünde Yeniköy Mezarlığı’ndaki mezarı başında da anıldı. Anmaya, Elçi’nin eşi Türkan Elçi, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ve HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Urfa, Van ve Şırnak barosunun yöneticileri ile çok sayıda avukat katıldı. Mezarlık çevresini polisin ablukaya aldığı görüldü.

‘Kimsenin yanaşmaya cesaret edemediği davaları üstlendi’

Elçi’nin mezarı başında konuşma yapan Sancar, ölümü üzerinden 5 yıl geçtiğini hatırlatarak, şunları kaydetti: “O çok zor zamanlarda, failli meçhullerin köy yakmaların yaşandığı yıllarda çoğu kimsenin yanaşmaya cesaret edemediği davaları büyük bir kararlılıkla üstlendi. Her aşamada büyük bir özen ve tutukluyla o davaların peşine düştü. AİHM Türkiye için yeni bir tecrübeyken orada büyük emeklerle, sabırla, inatla davaları takip etti ve önemli kararların çıkmasını sağladı.”

‘Elçi öldürülmeden 5 gün önce tedirgin olduğunu söyledi’

Elçi’nin barış için de büyük hayalleri olduğunu bu ülkede çözüm ve barış için her daim uğraştığını ve bu hayalin peşinden koştuğunu söyleyen Sancar, Elçi ile yaşadığı anılarını paylaştı. Elçi ile ayrılmadan öncede kısa bir sohbet ettiklerini ve tedirgin olduğunu söylediğini aktaran Sancar, şöyle konuştu:

“İlk defa gerçekten ben de tedirgin oldum. Biliyorsunuz öncesinde başlamış bir linç kampanyası vardı. Bir TV kanalında fikrini açıkladığı için hedef gösterildi günlerce. Günlerce linç edildi, sonra gözaltına alındı. O linçten dolayı tedirgin olduğunu söyledi. Benim aklıma Hrant Dink geldi, ben de tedirgin oldum. Söyleyebileceğim tek şey vardı. ‘Dikkat edelim birbirimize, sen de dikkat et’ dedim öyle ayrıldık. 5 gün sonra maalesef katledildiği haberi geldi.”

‘Devletin ve hükümetin Elçi cinayetini aydınlatmaya niyeti yok’

Devletin ve hükümetin Elçi cinayetinin aydınlatmaya dönük bir niyetinin olmadığını belirten Sancar, şöyle konuştu:

“Çünkü aydınlatılırsa arkasında çıkacak karanlığın nerelere uzanacağını onlar da biliyor. O nedenle yine karanlıkta tutmak isteyecekler. Ama bizim için Tahir’in mirasıdır adalet mücadelesi. Şimdi onun katledilişinin ardındaki hakikati ortaya çıkarmak ve adaleti sağlamak için hepimiz üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Adaleti, barış için vazgeçilmez bir şart olarak görüyordu Tahir. O nedenle bu kadar tutku ile adalet arayışındaydı. O yüzden tekrar ediyoruz: Barış bizim için bir hayaldir ama güçlü bir hayaldir, ulaşılmaz değildir.”

‘Mirasının yerde kalmaması için elimizden geleni yapmaya söz veriyoruz’

Ülkede Kürt sorununun çözümünün barışı getireceğini, barışın demokratik çözümün önünü açacağını dile getiren Sancar, ancak bütün bunlar için önce adalet gerektiğini söyledi. Elçi’ye kendi adına minnet borçlu olduğunu dile getiren Sancar, “Aynı zamanda kendim, partim, dostları ve meslektaşları adına söyleyebileceğim şu: Senin mirasının yerde kalmaması, tutkunun ve hayalinin gerçekleşmesi için elimizden geleni yapmaya söz veriyoruz.” dedi.

 Anma, mezarlığa bırakılan karanfiller ile son buldu.