Sancar: Türkiye’de en geniş ittifak hedefini kurma gayretindeyiz

“HDP’liyiz, her yerdeyiz” programı kapsamında Patnos’ta konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kürtler ve diğer halklar özgür olmadıkça Türkiye’ye demokrasi gelmeyeceğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “HDP’liyiz, her yerdeyiz” programı kapsamında Patnos’ta düzenlenen halk buluşmasına katıldı. Ağrı’dan sonra Patnos’a geçen Sancar ve Aydeniz büyük bir coşkuyla karşılandı. Buluşmanın yapıldığı Osmanlı Parkı girişinde toplanan yurttaşlar, “ Baskınlar bizi yıldıramaz” ve “ HDP halktır halk burada” sloganları attı.

‘Sonu yaklaşıkta zulmü de artıyor’

Buluşmada ilk olarak konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, kadınların her türlü şiddete karşı mücadelesinin sürdüğünü belirterek, Patnos ilçesinde de kadınların erkek zihniyetine karşı mücadelesinin devam ettiğini belirtti. Yüzyıllardır iktidarların Kürt halkına yönelik inkâr, imha politikalarının bugün AKP ve MHP eliyle sürdürüldüğünü söyleyen Aydeniz, “Tüm inkâr ve soykırımcı politikalara karşı kadınlar başta olmak üzere gençler ve halk mücadele ediyor. AKP-MHP faşist iktidarı kadın özgürlük mücadelesi sayesinde ters yüz olmaya devam ediyor. AKP-MHP’nin sonu yaklaştıkça zulmü de artıyor. Ne kadar sıkışıyorlarsa HDP’ye yönelik tutuklama furyasına başvuruyorlar” dedi.

‘Muhatap sayın Öcalan’dır’

Cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine değinen Aydeniz, şöyle konuştu: “Bugün İmralı’da başlayan tecrit politikası, ülkenin dört bir yanında tüm toplum üzerinden sürdürülmeye çalışılıyor. Ancak bizler tecride karşı sorumluluk alıp bunu kırmak için mücadelemizi yükseltmeliyiz. Tüm Türkiye’deki sivil toplum örgütleri tecrit için mücadele etmeli. Çünkü ülkedeki kriz ve kaosun tek nedeni İmralı’daki tecrittir. Açlık grevindeki tutsakların talepleri bizim taleplerimizdir. İmralı’daki tecrit son bulana dek ev ev, sokak sokak direnmeye devam edeceğiz. Biliyoruz ki ancak ve ancak tecrit politikaları son bulursa ülkeye barış gelir. Kürt sorunundaki muhatap sayın Abdullah Öcalan’dır. Sayın Öcalan Türkiye için önemli bir kişi ve şanstır.”

‘Kürtler birliğini sağlamalı’

AKP-MHP’nin Kürtlere destek veren kim varsa baskı altına almaya çalıştığını dile getiren Aydeniz, “Bizler binlerce bedellerle elde ettiğimiz kazanımlarımızı asla bırakmayız. Kürtler birlik olmazsa tüm kazanımları yerle bir olacaktır. Kürtler bir an önce ittifaklarını kurmak zorundadır. Bizler birliğimizi sağlayarak tarihte utanç değil, onurlu bir şekilde anılalım” dedi.

‘Her yerde olacağız’

Aydeniz’in ardından sahneye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise konuşmasına “Halkımızın istediği her yerde olacağız. Nerede adaletsizlik varsa ona karşı orada olacağız. Nerede bir dayanışma ihtiyacı varsa HDP orada olacaktır. Biz HDP’liyiz her yerdeyiz” sözleriyle başladı. Sancar, ardından Manavgat’ta çıkan yangın ve Bingöl’de yaşanan deprem nedeniyle yöre halkına geçmiş olsun mesajını iletti.

‘Amed Newrozu’nda halk cevabını verdi’

HDP’ye yapılan saldırıların Kürt halkının kimlik ve iradesine saldırı olduğunu belirten Sancar, “HDP’yi her taraftan kuşatmak istiyorlar. HDP Kürt halkının iradesiyle vardır, Türk halkının gücüyle yürümektedir. HDP’ye yönelik her saldırı Türk halkına saldırıdır. HDP’ye yönelik her dışlama Türk halkına yönelik bir dışlamadır. Biz bu saldırılara da girişimlerine de izin vermeyeceğiz. Biz, Kürt halkının kimliğini de, onurunu da, haklarını da hep birlikte savunacağız. HDP’ye saldırının nedeni dik duruşudur. Bizler Kürt halkıyla Türk halkı arasında sağlam köprüler koruyoruz. Tüm ezilenleri, sömürülenleri, dışlananları birleştireceğiz. Bizim tek hedefimiz sadece iktidarları değiştirmek değildir. Bizim en önemli hedefimiz bu tür iktidarları üreten ırkçı, ayrımcı, çetelerle, mafyalarla iş birliği yapan, devleti çeteleştiren iktidarla mücadele etmektir. Bu iktidarlar varlık nedenlerini Kürt düşmanlığı üzerine kurmuşlardır. Ona gereken dersi Kürt halkı ve diğer haklar verecektir. Ama sandığa kadar beklemek olmaz. Biz her zaman her yerde çetelere, soyguna, yalana, savaşa, inkara karşı çıkacağız. Sanki ilk gün mücadele ediyoruz gibi aynı kararlılıkla sürdüreceğiz. HDP’ye kapatma davası açıldıktan birkaç gün sonra Amed Newroz meydanındaydık. O görkemli topluluk gereken cevabı daha ilk günden vermişti. HDP’nin kökleri bu ülkenin tüm ezilenlerinin yaşadığı yerde, dalları ise adalet mücadelesi yürüten her yerdedir” dedi.

‘Halkın istediği kararı vereceğiz’

“HDP seçimde ne yapacak?” sorusunu yanıtlayan Sancar, “Biz elbette bunu halkımıza soracağız. Bu düzeni yaşatmaya yönelik her türlü girişimin karşısında olacağız. En başta bu iktidara karşı mücadele edeceğiz ama bu düzeni yeniden kurmaya çalışan girişimlere de halkın cevabını vereceğiz. Halkla yürüyeceğiz. Halkın bizden istediği kararları vereceğiz” cevabını verdi.

‘Ağrı’da hayvancılığı bitirdiler’

Ağrı’nın en önemli sorunlarının başında yoksulluğun geldiğini ifade eden Sancar, “Ağrı halkının çiftçilik ve hayvancılıkla olan geçimi kuraklığın da eklenmesiyle tamamen bitti.  Ama bu insanlara destek vermesi gereken iktidar halktan aldığı paraları halka değil çetelere, kendi yandaş şirketlerine veriyor. Hayvancılığı bitirdiler, meralar bitti. Ağrılılar hayvanlarını kesmek zorunda kaldı. Bu sistem Kürtlere Şark Islahat Fermanından beri uyguladığı politikaları her seferinde yeniden hayata geçiriyor. İktidarı değiştireceğiz ve buna gücümüzün yettiğini biliyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar gücümüzü ortaya koymamızı engelleyemeyecekler. Hiç kimse karamsarlığa kapılmasın. Sizlerin desteği ile siyasetin belirleyeni bir parti olduk ve gelecek seçimde bunu bir kez daha herkese göstereceğiz” diye belirtti.

Patnos halkına söz

HDP’nin belediyelerine yönelik kayyım politikasına değinen Sancar, “Seçimlerde kazandığımız belediyeleri bizden aldılar, gasp ettiler. Bu Kürt halkının iradesini tanımamaktır. Biliyoruz Patnos’ta eksiklerimiz var. Bundan önce AKP belediyesi vardı ve bize 150 milyon borç bıraktı. Belediyemiz bu borcu ödemek zorunda. Bugün belediyemiz eksiklik yapıyorsa bizler buna karşı eksikliğimizi görmek ve bunu anlatmak zorundayız. Bir şeyler eksik yapılıyorsa biz halkımızdan özür dileriz. Patnos halkımızın belediye ile ilgili şikayetleri ne ise eş genel başkanlar olarak biz bizzat takip edeceğiz. Sizlerin şikâyetleri neyse her şeyi masaya yatıracağız. Bu eksiklikleri gidermek için bizi affedin ve bir fırsat daha verin” diye konuştu.

‘Yolumuzun ışığı halkımızdır’

Kürt halkına yönelik imha politikasının devam etmesi durumunda barışın sağlanamayacağını belirten Sancar şunları dile getirdi: “Kürtler özgür olmadıkça Türkiye’ye demokrasi gelmez. Halklar eşit olmadıkça bu ülkede huzur ve refah olmaz. İnançlar özgür olmadıkça kimse rahat edemez. Bunun için Türkiye’de en geniş ittifak hedefini kurma gayretindeyiz. Kürdi ittifakımızı en geniş yere taşıyacağız. Türkiye’de de demokratlarla, kim varsa adaletsizliğe karşı onlarla birlikte yürüyeceğiz. Bu çağrımı partilere yapıyormuşum sanılmasın. Biz şu ittifak, bu ittifak, bu aday, şu aday tartışmasında değiliz. Biz barış ve özgürlük sevdasındayız. Bunun mücadelesini veriyoruz. Seçimde de seçim dışında da mücadelemizin hedefi budur, yolumuzun ışığı da halkımızdır. Bu ülkeye demokrasiyi, barışı özgürlüğü de bizler getireceğiz. HDP olmadan barış, özgürlük, demokrasi olmaz.”

Bolu Belediye Başkanına tepki

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın mültecilere ilişkin sözlerine tepki gösteren Sancar, “Savaş politikalarına karşı çıkmayanlar, bu bölgede savaşı kışkırtanlar, bu ülkede Kürt sorununu savaş politikalarıyla çözümsüzlüğe mahkum edenler savaş politikalarından kaynaklı göç yollarına düşen mültecilerin suyunu, elektriğini kesmek istiyor. Her ezilen bizim kardeşimizdir. Asıl suçlu olanlar bu savaşı çıkaranlar ve destekleyenlerdir. Biz de biliyoruz bu iktidar Suriye’deki savaştan da sorumludur ama buna sesiz kalan bir sürü muhalefet partisi de vardır. Bir belediye başkanı ‘göçmenlerin suyuna zam yapacağız’ diyor. Bu nefret suçunu kabul etmiyoruz. Bunun karşısındayız. Eğer göçü, mülteciliği bitirmek istiyorsak insanların kendi vatanlarında, kendi topraklarında, kendi evlerinde yaşamalarını istiyorsak önce bu savaşa karşı çıkacağız. Irkçılık asla kabul edeceğimiz bir durum değil. Burada çözüm biziz. Kim bunu yapıyorsa karşısında HDP ve halkı görecektir” diye konuştu.

‘Mutlaka kazanacağız’

Kürt sorunun çözümünün Ortadoğu’da barışın anahtarı olduğunu söyleyen Sancar, “Eğer gerçekten huzur isteniyorsa gelin HDP’nin etrafında kenetlenin ve barışı ve çözümü savunalım. HDP bunun öncülüğünü yapmaya devam edecektir. Hapishanelere konulan arkadaşlarımızın ödediği bedeller boşuna değildir, bu bedeller boşuna ödenmeyecektir. Bunun mutlaka karşılığını alacağız. Biliyoruz ki mutlaka kazanacağız” dedi.

Aşı çağrısı

Sancar, son olarak halkı aşı yapmaya çağırarak konuşmasını bitirdi.

Konuşmaların ardından Sancar ve Aydeniz halkın sorularını yanıtladı.

MA / AĞRI