Şanlıurfa Barosu: Diyanet İşleri Başkanı suç işledi

Şanlıurfa Barosu, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a ilişkin açıklamaları nedeniyle haklarında soruşturma başlatılan Diyarbakır ve Ankara baroları ile dayanışma içerisinde olacağını bildirdi.

Şanlıurfa Barosu, Erbaş’ın söylemlerinin hukuk devleti ilkelerine aykırı olduğunu ve “suç” işlediğini ifade ederek, baroların açıklamalarıyla görevlerini ifa ettiklerini belirtti.

Urfa Barosu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBTİ+ bireylerine yönelik söylemlerine karşı yaptıkları açıklamaları nedeniyle Diyarbakır ve Ankara Baroları hakkında soruşturma başlatılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklama Baronun resmi web sayfasında paylaşıldı.

‘Adalet Bakanı Baroyu hedef gösterdi’

Siyasi iktidarın gündemi değiştirme amacıyla bu konuyu daha da kabartarak bir üst seviyeye taşıdığına vurgu yapılan açıklamada, “Adalet Bakanının Baroyu hedef gösterdiği tweeti üzerine, Ankara cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Ankara Barosu hakkında ve aynı gerekçelerle Diyarbakır Cumhuriyet başsavcılığı da Diyarbakır Barosu hakkında resen soruşturma başlatmıştır.” diye kaydedildi.

‘Her iki açıklamada da dini değerleri aşağılayan ibare görülmemiştir’

Her iki Baronun konuya ilişkin açıklamalarının titizlikle okunduğunun belirtildiği açıklamada, “Ancak milletimizin dini değerlerini veya başkaca herhangi bir değerini aşağılayan bir ibare, ima görülmemiştir.” denildi. Diyanet İşleri Başkanının açıklamalarını kabul etmediklerinin kaydedildiği açıklamada, “Toplumun bir kesimini küçük düşürücü, ayrıştırıcı ve faşizan bulduğumuzu ifade etmek isteriz.” diye belirtildi.

‘Diyanet İşleri Başkanlığı’nın diğer kurumlardan bir üstünlüğü yoktur’

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın devletin idari yapısı içerisinde sistemin işleyişine katkı sunması gereken yüzlerce kurumdan yalnızca biri olduğunun belirtildiği açıklamada, “Fazlası değildir. Hiçbir kutsiyeti veya diğer kurumlardan herhangi bir üstünlüğü yoktur.” denildi.

‘Diyanet İşleri Başkanı suç işlemiştir’

Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başkanının da Anayasaya ve devletin taraf olduğu uluslararası antlaşmalara uygun davranmakla yükümlü olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Bu yükümlülük, anayasanın ikinci maddesinde yer alan ‘hukuk devleti’ ilkesinin gereğidir. Diyanet İşleri Başkanı 24 Nisan 2020 tarihinde yapmış olduğu açıklama ile yukarıda belirtilen yükümlülüklere aykırı davranmış ve suç işlemiştir.” diye belirtildi.

‘Diyarbakır ve Ankara barolarıyla dayanışma içerisinde olacağız’

Ankara ve Diyarbakır Barolarının da suçu ve suçluyu kamuoyuna ve adli mercilere “ifşa” ettiğinin ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Barolarımız mezkûr açıklamalarıyla esasen avukatlık kanunun 95’inci maddesindeki görevini ifa etmiştir. Ankara ve Diyarbakır barosuna karşı başlatılan linç girişimine karşı, iktidarın sopası gibi hareket eden, Ankara ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı haksız ve hukuksuz soruşturmanın her aşamasında, Diyarbakır ve Ankara barosunun yanında yer alarak, sonuna kadar dayanışma içerisinde olacağız.”