Şanlıurfa Barosu yeni yönetiminden Şenyaşar ailesine destek

Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’ın Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde başlattığı “adalet” nöbeti 123. gününde.

Aileye destek ziyaretinde bulunan Şanlıurfa Baro Başkanı İzol, “Değil 123 gün bin 23 gün otursanız da sizi desteklemeye devam edeceğiz. Sizinle birlikte mücadele edeceğiz.” dedi.

AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın “adalet” mücadelesi sürüyor.

Emine Şenyaşar ile Ferit Şenyaşar, sabah saatlerinde Şanlıurfa Adalet Sarayı önüne gelerek başlattıkları “adalet” nöbetine 123. gününde de devam ediyor. Nöbetin sürdüğü yerde, “Herkes için adalet”, “Bir anne 123 gündür nöbet eylemini sürdürüyor”, “2 evladı ve eşi hastanede katledildi” ve “Katliamın içinde milletvekili olduğu için 3 yıldır dava açılmıyor” yazılı dövizler bırakıldı.

Öte yandan Şenyaşar ailesine destek ziyaretleri de sürüyor. Şanlıurfa Barosu’nun yeni yönetimi bugün aileye destek ziyaretinde bulundu. Baro heyetine, aile avukatları Hidayet Emenek, Serhat Kurt ve Gökhan Dayık eşlik etti. Avukat Gökhan Dayık, saldırıya ilişkin dava dosyasıyla ilgili bilgi verdi.

‘Atanan 8’inci savcı randevu vermiyor’

Daha sonra konuşan Ferit Şenyaşar, adalet mücadeleleri sürecinde uğradıkları hak ihlallerini anlattı. Dosyalarına bakan 8’inci savcının 5 Temmuz’da göreve başladığını hatırlatan Şenyaşar, şunları ifade etti:

“Yanına görüşme için gittik, ancak bizi dinlemedi. Bir aydır randevu istiyoruz ama vermiyor. Onlarca baro başkanı aracılığıyla randevu istedik. Annem 65 yaşında ve biz de burada oturmak istemiyoruz. Ortada bir insanlık suçu var. Katliam yapanlar belli. Önceki savcı 23 kişi tespit etti ama görevden alındı. Hukuki destek talebimiz var. Bizi yalnız bırakmayın. Urfa Barosu olarak 80 baroya çağrı yapmanızı istiyoruz. Bu adaleti yerine getirecek hukuk örgütleridir.”

Baro Başkanı Mehmet Velet İzol, Şenyaşar ailesine destek verdi.

İzol: Talep ettiğiniz hak ve adalet bizim de talebimiz

Şanlıurfa Barosu’na başkan seçilen Mehmet Velet İzol da, adaletin sağlanmasını istediklerini vurguladı. İzol, “Değil 123 gün bin 23 gün otursanız da sizi desteklemeye devam edeceğiz. Talep ettiğiniz hak ve adalet talebi bizim de talebimiz. Sizinle birlikte mücadele edeceğiz. Başsavcıyla sizin için randevu alacağım. Umuyorum ki bir an önce hak mücadeleniz sonuç verir. Yanınızdayız.” şeklinde konuştu.

‘Avukat Yıldız’ın hakaret içerikli yorumu kaldırılmalı’

Aile avukatlarından Hidayet Emenek de, bazı avukatların yaptığı hakaret ve şikayetlere ilişkin konuştu. Emenek, şunları aktardı:

“Aile ilk defa oturma eylemi yapmıyor. Daha önce bir günlüğüne AKP il binası önünde oturdular. O esnada haklarında gözaltı kararı verildi ve AKP suç duyurusunda bulundu. Bu şikayeti yapan kişi maalesef meslektaşımız Bekir Kan’dı. Devamında aile sorguya getirildiğinde meslektaşımıza ‘şikayetiniz devam ediyor mu’ diye sorduk, ‘evet devam ediyor’ dediler. Bir ay önce 10 baro başkanı aileyi ziyaret ettiğinde baronun sosyal medya hesabı altında meslektaşımız olan Osman Şah Yıldız tarafından hakaretler yazıldı. Bu iki kişi hakkında eski baromuz bir işlem yapmadı. Hakaret içerikli atılan yorumun kaldırılmasını talep ediyoruz.”

‘Eksikliklerin yaşanmaması için yanımızda durmanızı istiyoruz’

Bir önceki baro yönetiminin hiçbir şekilde Malatya’da yapılan duruşmalara katılmadığına işaret eden Emenek, “İnsan Hakları Komisyonu her zaman yanımızdaydı. Hem gözaltılar da hem de Malatya’da yanımızda durarak bize eşlik ettiler. Bir daha aynı eksikliklerin yaşanmaması için ev sahibi olduğunuz bu dosyaya her alanda yanında durmanızı talep ediyoruz. Heyetin bugün aileyi ziyaret etmeleri bizim için anlamlıdır.” dedi.

MA – URFA