Saraçoğlu çöküntü alanına mı dönüştürülüyor?

Ankara’nın önemli kültür varlıklarından biri olan Saraçoğlu Mahallesi için “insansızlaştır, çöküntü alanı haline getir, güvenlik zaafiyeti yaratarak yok et” politikasının devreye konulduğu öne sürüldü. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, devletin kendi mahallesini yok etmeye çalıştığını söyledi.

Ankara’nın ender nefes alma mekanlarından ve Cumhuriyet döneminin ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, zorla tahliyelerle insansızlaştırıldıktan sonra çöküntü alanına dönüştürülmeye çalışıldığı iddia edildi. Kızılay bölgesindeki toplumsal olaylara müdahale etmek amacıyla çok sayıda polisin üst olarak kullandığı ve bazı sokaklarını kapattığı Saraçoğlu Mahallesi’nde güvenlik zaafiyeti yaşandığını ifade eden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Valiliği’ni ve Kültür Bakanlığı Koruma Kurulu’nu göreve davet etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da SSK Genel Müdürü olduğu dönemde Saraçoğlu Mahallesi’ndeki devlet lojmanlarında kalıyordu.

CANDAN: YOK ETME POLİTİKASINI BİLİYORUZ

Candan, “Biz bu yok etme politikasını, İller Bankası’ndan, Çoban Mektebi’nden tanıyoruz. Kamusal alanı işgal ederek oluşturulan polis noktasının olduğu ve özel güvenliğin adım başı peşinize takıldığı Saraçoğlu Mahallesi’nin, suç mahali haline getirilmesinin, güvenlik zaafiyeti yaşanmasının, yapılara zarar verilmesine gözlerin kapatılmasının ne anlama geldiğini biliyoruz” dedi. Tezcan Karakuş Candan, çökmekte olan buradaki tarihi yapıların fotoğraflarını da paylaşarak şunları ifade etti:

‘DEVLET KENDİ MAHALLESİNİ YOK EDİYOR’

“Saraçoğlu Mahallesi’nin çatı olukları sökülmüş, kiremitler toplanmış, içeriye giren yağmur suları ile çatılar çökmek üzere, evlerin içleri harabe haline getirilmiş durumda, ağaçlar hastalanmış bakımları yapılmıyor. Akşamları ışıkları yanmayan mekanlarda, aklınıza gelen her türlü olayların yaşandığı, defalarca güvenlik güçlerine iletilmesine rağmen müdahale edilmediği de bilgimiz dahilinde. Bir devlet kendi mahallesini insansızlaştırıp, nasıl yok etmeye çalışır, Saraçoğlu Mahallesi’nde görüyoruz. Saraçoğlu Mahallesi’ndeki kültür varlığı olan yapılara verilen zararı engellemeyen, göz göre göre yok olmasına ve çöküntü alanına dönüşmesine seyirci kalan, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”