Sarılı!.. Sarı kafa!.. Sarı Mikrofon…

Sokaklarda gezerken halktan birilerinin “Sarılı!.. Sarı Kafa!.. Sarı Mikrofonlu…” diye seslenir. Milyonların takip ettiği Sarı Mikrofon’un hikayesi böyle büyür.

Türkiye’nin ilk video programlarından Sarı Mikrofon’un kamera arkasına yolculuk yaptık. 2010 yılında Kocaeli’de radyo televizyon öğrencilerinin ellerine kamera mikrofon alıp kendilerini Kocaeli sokaklarına atmasıyla kurulmuş bu dijital video kanalı.

Sokaklarda gezerken halktan birilerinin “Sarılı!.. Sarı kafa… Sarı mikrofonlu…” seslenmeleriyle kafalarında bir ışık çakar ve şu an milyonların takip ettiği Sarı Mikrofon’un isim hikayesi böyle başlar.

Bir akşamüstu Koacaeli sokaklarında gezerken insanlara ‘Avrupanın en büyük ülkesi hangisidir’ sorusunu sorar. Yurdum insanından biri ‘hit’ olacak cevap verir.

Özkan Bozkurt, akşam videoyu o dönemin en popüler sosyal medyası Facebook’a yükler. O dönem şimdiki gibi her şey hızlı değil tabi. Video yüklenirken uyuyakalır Bozkurt, sabah uyandığında videonun binlerce kişi tarafından paylaşıldığını görür. Bu ilk video 2 milyon kişi tarafından izlenir.

Sarı Mikrofon şuan ki konumuna böyle geldiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çok badireler atlatmışlar, bırakma noktasına gelmişler. Milyonlarca takipçisi olan Sarı Mikrofonu, sadece genç ve orta yaş değil, yaşlı kesim de yakından takip ediyor ve bu kesimden ‘cinsellik’ sorularına ciddi tepkiler geliyor.

Gelin çok çekingen bir genç olan Özkan Bozkurt’u kamera önüne, Sarı Mikrofon’u zirveye taşıyan hikayesini dinleyelim.

Video Haber: Burcu Özkaya Günaydın

Kurgu: Aysu Demirel