Savcı, Muharrem İnce hakkında siyaset yapma yasağı istedi

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce hakkında, Ergenekon davasının 8 yıl önceki duruşmasında bir subayı iteklediği iddiasıyla açılan davada, “seçme ve seçilme” hakkından yoksun bırakılması talep edildi.

Fotoğraf: AA

Sözcü Gazetesi’nden Asuman Aranca’nın haberine göre; Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, CHP grup başkanvekili olduğu dönemde Ergenekon davasını izlemek üzere İstanbul Silivri’deki duruşmaya katıldı. İnce hakkında, duruşmada çıkan tartışma sırasında salonda görevli üsteğmeni kendisine müdahale etmeye çalışması üzerine ittirdiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

2016 yılında anayasada yapılan değişiklikle İnce’nin dokunulmazlığı kaldırıldı ve dava açıldı. İddianamede, İnce’nin “görevi yaptırmamak için direnme” suçlamasıyla 3 yıla kadar hapsi istendi.

Mütalaada siyaset yapma yasağı talebi

Silivri’de görülen davanın 1 Temmuz’daki son celsesinde savcı, esas hakkında mütalaasını açıkladı. Savcı, İnce’nin “kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme” suçundan cezalandırılmasını ve TCK’nın 53. Maddesi uyarınca seçme-seçilme hakkından yoksun bırakılmasını istedi.

‘Üsteğmen şikayetçi olmadı’

Savcının talebini değerlendiren İnce’nin avukatı Mustafa Kemal Çiçek, kumpas davasına bakan mahkeme heyetinin duruşmaya katılan vekillere yönelik kanunsuz emirler verdiğini ve buna bağlı olarak fiili şiddetin ortaya çıktığını belirtti. Çiçek, Ergenekon’a bakan mahkeme heyetinin FETÖ’den ihraç edildiğine, üsteğmenin de şikayetçi olmadığına dikkati çekerek, “Talebin mahkeme tarafından kabulü halinde, verilecek karar Türk siyasi tarihine kara leke olarak geçecektir.” dedi.