‘Savunma Yürüyüşü’ne polis engeli

Baro Başkanları’nın “savunma yürüyüşü” Ankara’da buluşma noktası olan Eskişehir yolu üzerinde polis tarafından engellendi.

Baro Başkanlarının Ankara’ya girişlerine “kamu düzeni bozulduğu” gerekçesiyle izin verilmezken, yaşanan arbedede bazı Baro Başkanları darp edildi.

Baro Başkanları oturma eylemine başladı.  

Fotoğraf: Tumay Berkin

İktidarın “illerde birden fazla baro kurulması”, “seçim sisteminin değiştirilmesi”, “avukatların hak ve yetkilerinin sınırlandırılması” girişimlerine karşı 55 Baro Başkanının başladığı “Savunma Yürüyor” eylemi 4’üncü gününde. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Ankara’ya ulaşan avukatları karşılamak üzere Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ile baro üyesi yüzlerce avukat cübbeleriyle Eskişehir yolu girişine geldi.

Baro üyeleri “Baro yoksa adalet yok”, “Savunmadan elini çek”, “Bağımsız yargı”, “Savunma yürüyor “, “Savunmaya özgürlük” ve “Baroma dokunma” dövizleri taşıdı. Avukatlara İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da destek verdi.

Baro Başkanları ile polis amirleri arasındaki görüşme devam ediyor

Baro Başkanlarının buluşması engelleniyor

Polis yoğunluğunun olduğu Eskişehir yolunda, karşılama noktasına kısa bir mesafe kala Ankara’ya gelen baro başkanları ve üyeleri ise polisler tarafından durduruldu. Polis amirleri “kamu düzeni bozulduğu” gerekçesiyle yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtti. 

Bu engelleme üzerine Eskişehir yolu girişinde bekleyen Ankara Barosu yönetimi ve üyesi avukatlar, baro başkanlarının durdurulduğu noktaya doğru yürümeye başladı. Ancak polisler buna izin vermeyerek Ankara’daki ve Ankara’ya gelen Baro Başkanları ve üyelerinin buluşmasını engelledi.

Baro Başkanlarının buluşma noktasına çok sayıda polis konumlandırıldı Fotoğraf: MA

Engellemeye karşı baro başkanları ile polis amirleri arasındaki görüşmeler sonuç vermedi.

Baro Başkanları darp edildi

Her iki taraftan da polis engeliyle karşılaşan avukatlar, “Savunma yoksa adalet yok” ve “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarıyla yürüyüşlerinin engellenmesini protesto etti.

Baro başkanları polis engelini aşmak için girişimde bulunurken, yaşanan arbedede 6 Baro Başkanı polisler tarafından darp edildi. Antep Baro Başkanı Bektaş Şarklı polis kalkanlarıyla darp edilirken, Aksaray Baro Başkanı Evren Dinçer, Trabzon Baro Başkanı Sibel Suiçmez ile birlikte 2 Baro Başkanı ise polis engelini aşarak kendilerini karşılamak için bekleyen Ankara Barosu avukatlarının yanına geçti. 

Trabzon Baro Başkanı Suiçmez: Ezilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldık

Fotoğraf: Tumay Berkin

Ezilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını aktaran Trabzon Başkanı Sibel Suiçmez, “Provokasyonu anladığımız için eski yerimize döndük. Biz de mücadele ile buraya geldik. Arkadaşlarımız da orada bekliyor. Demokratik bir hakkın kullanılmasına izin verilmiyor. Biz sadece Anıtkabir’e gidiyorduk bunun bile engellenmiş olması çok manidar.” diye konuştu.

Aksaray Baro Başkanı Toprak: Bir Baro Başkanına yumruk atıldı

Aksaray Baro Başkanı Erhan Toprak ise, engellemeye tepki göstererek şöyle konuştu: “Bugün demokrasi tarihine kara bir leke olarak gelmiştir. Bir Baro Başkanına yumruk atıldı, sesimiz duyulsun diye hep birlikte hazırlayalım diye sadece Baro Başkanları geldik. Tek tek geçmemiz engellendi. Bir kısmımız barikatları aştı. Gerekirse günlerce burada duracağız bu eylemimiz devam edecek.”

Hatay Baro Başkanı Dönmez: Ankara’da ayrı hukuk

Ankara Barosu yönetici ve üyeleri de oturma eylemine başladı Fotoğraf: MA

Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez de şöyle konuştu: “Şu görüntü hiç bir yerde olmadı. Bu görüntüyü vererek, pandeminin mücadelesine kibrit suyu döktünüz. Baroları hedefe koydunuz, bitkisel hayata almaya çalışıyorsunuz. Baroları bozma girişimi yeni değil her yıl aynı dertten muzdaribiz, siyaset yapıyor diyorlar. Parti görüşü, grup görüşü yapmaya çalışıyorlar o gücü kırmaya çalışıyorlar. 42 vilayette ayrı Ankara’da ayrı hukuk.”

Diyarbakır Baro Başkanı Aydın: Manzara ortada

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, twitter hesabından yaptığı paylaşımda “60’a yakın baro başkanın yürüyerek Ankara’ya girmesine izin verilmiyor. 3 günlük yürüyüşümüzün bir amacı da yurttaşın tümüyle yasaklanan barışçıl gösteri ve yürüyüş hakkına dikkat çekmekti. Artık bir şey söylemeye zaten gerek kalmadı, manzara ortada.” dedi.

Ankara’ya girişleri engellenen Baro Başkanları oturma eylemine başladı Fotoğraf: MA

Baro Başkanları oturma eylemine başladı

Avukatlar, yaşananlara sessiz kaldığını belirterek Türkiye Barolar Birliği ve yöneticilerini ise yuhalayarak protesto etti.  Ankara’ya girişlerine izin verilmeyen Baro Başkanları oturma eylemine başlayarak bekleyişini sürdürüyor. Ankara Barosu yönetim kurulu ve çok sayıda avukat da, oturma eylemine geçti.

Sosyal medya twitterda da Baro Başkanlarının yürüyüşünün engellenmesine #SavunmaDurdurulamaz etiketiyle tepki gösterildi. Twitterda ilk sırada gündem oldu.

Feyzioğlu’ndan Anıtkabir ziyareti

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu bazı Baro Başkanları ile Anıtkabir’i ziyaretini sosyal medya hesabından paylaştı

Öte yandan, Baro Başkanları’nın Ankara’ya girişlerinin engellendiği sırada Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ve beraberindeki bazı Baro Başkanları Anıtkabir’i ziyaret etti. Sosyal medya hesabından ziyareti duyuran Feyzioglu, “Afyon, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Konya, Elazığ, Sivas, Gümüşhane – Bayburt, Çorum, Yozgat, Kütahya, Edirne, Samsun, Erzurum, Kahramanmaraş baro başkanlarımızla Atamızın manevi huzurundayız” dedi.

Baro Başkanları, yürüyüşlerine izin verilmesi halinde önce Anıtkabir’i ziyaret edip, ardından yürüyüşle Meclis’e giderek temaslarda bulunacak. Ankara’ya doğru yapılan yürüyüşte 55 baro başkanı yer alırken, 5 baro başkanı da Anıtkabir’de yürüyüşe dahil olacak.