Sayan: Sosyal ağların bant genişliğinin daraltılması en son istediğimiz yol

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan, Twitter ve Pinterest’in Türkiye’ye resmi temsilci bildirmediğini belirterek, “Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağların bant genişliğinin daraltılması en son istediğimiz yol.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yerli sosyal medya uygulaması Yaay ve Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, 1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren yasanın 3’ncü aşaması olan reklam yasağının, Resmi Gazete’de yayımlandığını belirtti.

Sayan, “7253 sayılı yasa gereği Türkiye’ye resmi temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketleri, artık ülkemizden reklam alamayacak.” dedi.

Reklam veren şirketlere ceza kesilecek

Reklam yasağının uygulamasını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Vergi Denetim Kurulu ve ilgili tüm kamu kurumlarının hassasiyetle denetleyeceğini belirten Sayan, ayrıca reklam veren şirketlere de ceza kesileceğini bildirdi.

‘Dileriz temsilci bildirmeyen Twitter ve Pinterest gerekli adımları atar’

Reklam yasağı uygulanmadan Türkiye’ye temsilci atamayı ve yükümlülükleri yerine getirmeyi kabul eden sosyal ağ şirketlerine teşekkür eden Sayan, şu ifadeleri kullandı.

“Hiçbir vatandaşımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmasını istemiyoruz. Lakin milletimizin verilerini, gizliliğini ve haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Dileriz ki hala temsilcisini bildirmeyen Twitter ve Pinterest de ivedilikle gerekli adımları atarlar. Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağların bant genişliğinin daraltılması en son istediğimiz yol.”

“Dijital faşizm” ve kural tanımazlığın Türkiye’de hakim olmasına asla müsaade etmeyeceklerini ifade eden Sayan, “Taciz, istismar, iftira ve hak ihlalleri bir özgürlük değil, suçtur. Hiç kimsenin bu ve benzeri suçları özgürlük kisvesi altında işlemesine asla müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

AA – ANKARA