Seçime katılabilecek 15 parti açıklandı

YSK seçime katılma yeterliliği bulunan 15 siyasi partiyi belirledi. Seçime katılacak partiler arasında Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi yer almadı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda, 298 sayılı Kanun gereğince bu ayın son haftasında iki yıl süreyle görev yapacak il ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulacağı belirtildi.

Yine 298 sayılı kanunun 47. maddesi gereğince de seçmen kütüğü verilebilecek ve seçime katılma yeterliliği bulunan siyasi partilerin tespit edilmesi gerektiği ifade edildi.

Kararda, siyasi partilerin bir ilde teşkilatlanmasının varlığından bahsedilebilmesi için o ilin merkez ilçe dahil, ilçelerinin en az üçte birinde teşkilat kurmaları ve ilçe kongrelerini yapmaları gerektiği kaydedildi. Kararda, partilerin seçime katılma yeterliliğini sağlayabilmeleri için illerin en az yarısında teşkilatlanmaları ya da TBMM’de gruplarının bulunması gerektiği vurgulandı.

15 siyasi partinin 2020 yılı Ocak ayının son haftasında 2 yıl süre için yeniden kurulacak ilçe seçim kurullarının kuruluşunda üye istenebilecek ve seçmen kütükleri verilebilecek.

YSK kararında, olası seçime katılabilecek 15 siyasi parti şu şekilde:

1- Adalet ve Kalkınma Partisi,
2- Anavatan Partisi,
3- Bağımsız Türkiye Partisi,
4- Büyük Birlik Partisi,
5- Cumhuriyet Halk Partisi,
6- Demokrat Parti,
7- Demokratik Sol Parti,
8- Halkların Demokratik Partisi,
9- Hür Dava Partisi,
10- İYİ Parti,
11- Milliyetçi Hareket Partisi,
12- Saadet Partisi,
13- Türkiye Komünist Partisi,
14- Vatan Partisi,
15- Yeniden Refah Partisi.

Resmi Gazete’de, YSK’nın ilçe seçim kurullarının ilke ve esaslarını belirleyen kararı ve nüfusa ve seçmen sayısına göre ilçe seçim kurulları kararı da yer aldı.